Osztályterem, mi a neved?

A szeghalmi nagygazda, Péter András aligha sejtette, hogy egy vers veretes sorai a nagy ünnepeken mindig megidézik őt, a gimnázium alapítóját. Mostanában Szécsi Marianna szokta elmondani Fülöp Károly versét: "Az álmod íme, végre testet öltött, / Az ősi telken áll az iskolánk, / S mi ünneplő érzéssel összegyűltünk / Az Úr áldását kérni rá, s reánk".

Fiatalok2004. 05. 14. péntek2004. 05. 14.
Osztályterem, mi a neved?


A szeghalmi Péter András Gimnáziumban minden érettségi találkozó az emléktáblák előtt kezdődik. Az eddig itt tanító hetvenhét tanárnak és az iskola eddigi öt igazgatójának neve sorakozik a márványlapokon. Az öregdiákok emlékeket idéznek, és csak ezután vonulnak egykori osztálytermükbe. A termek egy részének ajtaja fölött ma már tábla áll, rajta egy-egy régi tanár neve. Az 1926-ban alapított intézményben megőrzik a kiváló tanárok emlékét
Koloh Gábor, a Szeghalmon élő tizenegyedikes tanuló, amikor erről kérdezem, valóságos iskolatörténeti összefoglalót tart, a hozzá legközelebb álló tantárgyakat tanító egykori kiválóságoknak még az életrajzát is ismeri, a születési és a halálozási dátummal együtt.
- Feltett szándékod volt  megtanulni ezeket az adatokat?
- Nem. A történelem és a magyar a kedvenc tantárgyam, a családfakutatás a hobbim, s ezek mindegyikénél fontosak az adatok, az évszámok.
- Minden diák tudja, hogy milyen nevek állnak az ajtók fölött?
- Nem hiszem. Egyre kevésbé jellemző a diákságra a tisztelet.
- Kötelezik valamire a diákokat ezek a nevek?
- Aki ismeri a munkásságukat, azokat igen. Nekem nagyon sokat jelent például Fülöp Károly neve. Sokat foglalkoztam az életével. Talán azért, mert verseket írok, és ő költő is volt, jó barátságban állt Áprily Lajossal. Egyébként egyetemre készülök, magyar-történelem szakra. Szívesen tanítanék majd, de a történészi pálya is vonz.
A dévaványai Szécsi Marianna még csak tizedikes, kedvenc tárgya ugyancsak az irodalom és a történelem. Kisdiák kora óta szaval, a közelmúltban harmadik lett Orosházán, a Justh Zsigmondról elnevezett versenyen. - Szerintem jó tanáraink vannak, akik figyelnek a versenyekre is, és jól felkészítenek minket - állapítja meg.
- Melyik terem áll hozzád legközelebb?
- A Fülöp Károlyról elnevezett könyvtár, ide szívesen járok. Az olvasás a hobbim.
- Netán tanárnak készülsz?
- Tanárnak biztosan nem.
- Nem elég vonzók a termek névadóinak példái?
- Azok igen, de a tanárok nem kapják meg azt a megbecsülést, ami járna nekik. Nem csupán a társadalomtól, de a diákoktól sem. Pedig sokan megérdemelnék.
- Például?
- A magyartanárom, Újfalusi László. Neki köszönhetem, hogy jól szerepelek szavalóversenyeken. Vagy Varga Istvánné, akinek a tanítványai kétszer is megnyerték a Németh László-pályázatot. Elhunyt férjéről az iskolánkban alapítványt neveztek el.
A szeghalmi Nagy Gábor tizenegyedikes, s a történelem mellett a matekra és a földrajzra fordít nagyobb figyelmet. Közgazdásznak készül. - Számomra a Pásztor József terem a legvonzóbb. - Miért?
- Aki oda belép, megérzi, hogy itt fontos a földrajz. Sajátos atmoszférája van az osztályteremnek.
- Pásztor József földrajzot tanított?
- Igen. A földrajz és történelem előadóterem viseli a nevét. A földrajz mindig erős tantárgy volt ebben a gimnáziumban, nagy tanáregyéniségek oktattak itt.
- Ma is?
- Igen. Nekem Nyéki Lajos volt a tanárom, aki egy országos földrajzversenyt indított el.
A Péter András Gimnáziumban korszerűsödik az oktatás, de féltve őrzik hagyományaikat is. Visszhangzik a Fülöp Károly-vers az iskola falai között: "Az áhítat ez órájában lelkünk, / Nagy alapítónk, feléd is repül. / Friss csapatodra nézz le szeretettel, / Égi lakodnak felhői közül."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek