Ghymesék gerince

Már hagyománnyá vált, hogy a Ghymes zenekar karácsonyi koncertet ad a Budapest Kongresszusi Központban. A Szlovákiában élő zenészek nálunk próbáltak, amikor interjút kértünk Szarka Tamástól, aki lenyűgöző énekével, tartalmas verseivel járul hozzá a zenekar sikeréhez.

FiatalokPethes József2004. 12. 24. péntek2004. 12. 24.
Ghymesék gerince


- Mi a közös és mi a hasonlóság az egyes népzenékben? Hiszen más népek tiszta forrásából is szívesen merítkeztek, például a balkáni népzenéből...
- A balkáni népzene hihetetlenül izgalmas, tele van páratlan ritmusokkal. Mi alapvetően a magyar népzenéből merítkezünk, azt mutatjuk meg, mi az egyedi benne. Attól tudjuk igazán eljátszani, hogy érezzük a jellegzetességeit. A magyar népzene markánsan különbözik például a szlováktól, és ez így van rendjén. Mi is játszottunk szlovák népzenét, amíg egy tánccsoportot kísértünk, de rájöttünk, hogy nem tudjuk olyan jól, mint a szlovákok. Mivel minket elsősorban az erdélyi és az egész magyar nyelvterület népzenéje fogott meg, az szól igazán a "gerincünkből". A továbbiakban is gondolni kell vele, hogy mindegyik népzene megőrizze a saját jegyeit. Én főleg a szövegekben keresem a hasonlóságot. Szerintem minden népdal ugyanazokról az érzésekről, bánatokról, örömökről, ünnepekről és szertartásokról szól. Amikor eljön a karácsony vagy a húsvét, vagy szerelmes lesz valaki, esetleg elveszíti hozzátartozóját, megpróbál hangot adni érzelmeinek, gondolatainak. Amikor erre már nem képes szavakban, megszólal a zene, de hogy miként, az már teljesen az adott nép lakóhelyétől, hagyományaitól függ.
- Bejártátok már az egész világot. Hol fogadtak benneteket a legnagyobb lelkesedéssel?
- Saját bőrünkön tapasztaljuk, hogy a zene egyetemes, és ha valami jó, akkor mindenhol szeretik. Különösen izgalmas megmérettetnie magát az embernek olyan helyen, ahol nem értik a szöveget, mi ugyanis mindenütt a világon magyarul énekelünk. Úgy vesszük észre, mindenhol erősen hat a muzsikánk, de azért van egy otthona, méghozzá Magyarország.
- Mit üzentek a mai embereknek szövegeitekben? Pontosítok: verseitekben, hiszen te költő is vagy, versesköteteid jelentek meg.
- Magam is verseknek tartom ezeket, és örülök neki, hogy értő fülekre találnak Magyarországon. A diákok is felfedezik őket, különben nem íratnák rá a tablóikra idézetekként. Állandóan úton vagyunk, rengeteg emberrel beszélgetünk, akik elmondják gondjaikat, örömeiket, amelyeket egyébként mi is átélünk.
- Hogyan viselik családjaitok, ha ünnepnapokon is távol vagytok tőlük, mert éppen koncerteztek?
- Előbb zenéltünk, mint hogy családot alapítottunk volna, ezért természetesnek veszik, ha nem vagyunk otthon. Sokan mások is dolgoznak ünnepnapokon, gondolj csak arra, hány ezer kamionos van az utakon karácsonykor. Úgy gondolom, egy családot nem az tart össze, ha valaki mindig otthon van. Azt valami egészen más tartja életben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek