Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A képlet emberien egyszerű. Volt ennek az országnak az acsarkodó politikusokon, egyszeri használatra gyártott sztárokon, gyatra futballistákon megspórolt jókora szeretetkerete. Aztán amikor jött egy magával ragadóan bájos, lefegyverzően természetes nő, aki olimpiai bajnok és meleg szívű anya egy személyben, és akit Igaly Diánának hívnak, hát őrá szállt a sok-sok felgyülemlett rajongás. Ő pedig a rázúduló szeretettől kivirult, ragyogni kezdett.
Nem könnyű megtalálni Törökbálinton Igaly Diánáék házát. Az utca nincs agyonközművesítve; igaz, fél évvel ezelőtt a dombon álló családi lakból egy erdőre lehetett rálátni, amelyet mára kiirtottak. A helyén talán majd lakópark épül, mindenesetre a kinti környezet zilált állapotából a bajnoknő otthonában már semmi nem érződik. A levegőben terjengő almás pite fahéjillata, no meg a heverőn tornyosuló játékmacihegy a karácsony békéjét és örökkévalóságát sugallja.
Diána és a közelmúltban érettségizett Tamás fia úgy fogadnak bennünket, mint réges-régi ismerősöket. Aztán kiderül: ami a bajnoknőt illeti, nem sokat téved, hiszen jó húsz évvel ezelőtt Mezőtúron, a Szabó Lajos SE skeetlövőpályáján már találkoztunk, akkor az egész család - apa, anya és Diána - lőállásba lépett. Merthogy olimpiai bajnoknőnk családi örökségként kapta a lövésztudományt.
Kezdjük az emlékezést az "ősöknél". Igaly József hatalmas név volt a sportágban. Hát persze, hogy neki is, mint minden sportolónak, az olimpia volt a legnagyobb álma. Számára a montreali ötkarikás versenyen való indulás lett volna a beteljesülés. Csak hát ekkor 1976-ot írtunk, és a Zalka HSE-vel nehéz volt konkurálni. Az egyesület vezetőségében csupa "pizsamás" katona, akik nem ismertek lehetetlent. Igaly József számára emelték a kiküldetési mércét, aztán amikor mindent teljesített, mi több, a cigarettáról is leszokott a sport kedvéért, előálltak a farbával: egyszerűen kivitték Talabost, természetesen a Zalka lövőjét. Azon a napon, talán abban az órában, amikor a mi versenyzőnk Montrealban lőállásba lépett, idehaza egy nemzetközi versenyen Igaly József kétszáz korongos országos rekordot lőtt, ami természetesen világcsúcs-beállítás is volt. Szegény csalódott sportember 1997 karácsonyán még a halálos ágyán is felemlegette ezt a méltánytalanságot...
Igaly Józsefné Vasvári Erzsébettel és tulajdon lányával állt Európa-bajnoki dobogón, csapatversenyben. Hogy milyen érzés együtt versenyezni anyának és leányának? Nagyszerű! Amikor az edző már nem léphetett be a pályára, Diána még odamehetett az édesanyjához: "Anyuci, annyira nem megy a lövés, mit csináljak?" És jött a jó tanács. De volt ez fordítva is, amikor a mama kereste meg a "versenyzőtársat": "Diácska, tudsz segíteni?"
{p}
Ennyit a távolabbi múltról. Most pedig elevenítsük fel, miként is született meg az athéni aranyérem. Az Európa-bajnokságon, másfél hónappal az olimpia előtt 16. hely (Sydney bronzérmesének égés). Jött egy olaszországi edzőtábor, számos rossz élménnyel, még az is megfordult Diána fejében, hogy befejezi a versenyzést. Itthon, három héttel az olimpia előtt, jöttek az ígéretes hatások, megérkezett a klubhoz annak a dobógépnek a mása, amelyet az olimpián használnak. Aztán jöttek az sms-ek: "Hajrá, Dia, Hungária! Semmi baj, csak lőjél!" Ettől bajnoknőnk összekapta magát. Athénba már jó érzésekkel utazott. Hanem kint, az edzőpályán az ellenfelek szórták a 25-ösöket, miközben ő 22-23-as rotékat produkált. A kínai, amerikai, olasz, finn, cseh ellenfél jóformán nem tudott rontani - csakhogy Diána is érezte, nála mi a baj, és javított, javított, javított. A tőszomszédságában az olasz lány megverte egy versenyszerű edzésen a kuvaiti férfi világbajnokot. Egyszóval fel volt adva a lecke...A hivatalos edzésre megjöttek a szurkolók, ott már kőkemény volt Diána. Jött az igazi verseny, 23 koronggal kezdődött, de a magyar táborból ekkor is harsant a lelkes biztatás: "Szeretünk, Dia, veled vagyunk, gyerünk, Dia, Dia, Hungária!" Hátborzongató érzés volt... A végeredményt ismerjük: olimpiai bajnok lett Igaly Diána 97 koronggal. A második kínai és a harmadik azerbajdzsáni 93-93 korongot talált el. És hol végzett az "olasz csajszi", aki megverte a kuvaiti férfi világbajnokot? Hiába keressük az első hat között.
Ki ne kérdezné meg a bajnoknőt, miként hasznosítja különleges képességét a vadászatban? Megkérdeztem én is, ám a válasz nem volt túl lelkendező. Diána egy kis társaság tiszteletbeli tagja, ahol a vadászat végén fejenként egyetlen fácánkakas a kompetencia. Addig járják a határt, míg az terítékre nem kerül, és ez szerinte így jól is van. A vadászatban a példa számára az édesapja, aki két éven át járt egy nagy vadkan nyomába, míg végül elejtette. A két esztendő során a vad és a vadász megismerte egymás szagát, minden mozdulatát, szokását, aztán egy Gyula-napon eldördült a végzetes lövés, és "Gyula bá'", a vadkan terítékre került. A nevét a vad a jeles napról kapta. Most fiatalemberek azzal dicsekednek, egy-egy hajtásban miként ejtettek féltucatnyi disznót. Hát ettől a visszafogottsága.
Hogy mi változott Athén óta? Semmi, azaz hogy nemrég voltak vacsorázni a párjával, aki BM-dolgozó és NB I-es kosárlabda-játékvezető, aztán majdnem kinézték őket a bokszból, ahol ültek. Az érdeklődés persze a bajnoknőnek szólt. No meg a számtalan meghívás találkozókra, élménybeszámolókra, aztán könnyes simogatások az utcán, merthogy az emberek bővében vannak a megspórolt rajongásnak. Tamáska, a 18 éves srác, aki a számítógépek szerelmese, mindebből nem érzékel semmit. Azt mondja, ha az anyjával megy, talán azt sem tudják, ő kicsoda. Pedig Diána minden versenyen azt a plüssmacit viszi magával a dobogóra, amit a fiától kapott. Mert olimpiai bajnoknak lenni jó. Anyának lenni nagyszerű. De olimpiai bajnok édesanyának lenni a legcsodálatosabb!
Főleg annak, akinek ez a legbensőbb vallomása: "Szeretek szeretni, és szeretem, ha szeretnek!"
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu