Ismét napfényre került a Kéri család titka
magyarnemzet.hu
"Sokáig tanakodtunk a családban, ha akad egy kis szabad időnk, mit kezdjünk vele. Csak az volt biztos, hogy mozogni kellene. Jómagam fitness szalonba nem szívesen megyek, számomra túl puccos, aztán meg oda nem mehetünk együtt. És, ahogy lenni szokott, egyszer csak kinyitottuk az újságot és tudtuk: ez kell nekünk..."
A hirdetési menedzserként dolgozó középkorú asszony, Tóthné Lengyel Ilona monológja mindenképp egyfajta magyarázat arra, miért is egyre népszerűbb - legalábbis az ország keleti felében - a Wing Tsun. Kínában a 18. században élt egy lány, úgy hívták: Wing Tsun. Magyarul ez annyit jelent: Gyönyörű tavasz. Bizonyára ő sem gondolta, a róla elnevezett harcművészeti ágat egyszer hazánkban, közte Békés megyében is sokan űzik majd.
A nem túl tágas tornateremben leginkább az tűnik fel: a bemelegítést - hatévestől hatvanévesig - mindenki önállóan végzi, miközben számos mottót mormolhatnak, mint például azt, amelyik Yip Man nagymestertől származik: "Emeld a fejed az égbe és állj biztosan a földön!" Van, aki azért jelentkezik, mert közösséget keres, van, aki rendszeres mozgásra vágyik, de akad, aki nemes egyszerűséggel bevallja: megverték este az utcán, és legközelebb szeretné legalább megvédeni magát... A megyében már Szarvason, Békésen, a megyeszékhelyen és hamarosan Gyulán is működik iskola.
A békéscsabaiak legutóbbi szemináriumi foglalkozása rendhagyó volt, hiszen bemutatták az európai főinstruktor Mádai Norbertnek, mit tanultak a szorgos hétköznapokon Derecskéről átjáró, ugyancsak ismert instruktor Széll Gábortól. Ilyenre évente általában csak egyszer kerül sor. A vizsgázók közt találkoztunk hivatali osztályvezetővel, tanárral, hirdetési menedzserrel, egyetemistával és nyolcéves kisdiákkal egyaránt. Mint fentebb kitűnt, nem ritkán családok is rászánják magukat a heti két foglakozásra. Ők már tudják mindazt, amit elöljáróban Mádai Norbert mesél:
- A Wing Tsun a 365 változatból álló kung fu-stílus egyike, ám az egyetlen, amelyet hölgy alapított, innen is az elnevezés. A 17. században, jogrendszer és rendőrség híján az emberek többnyire csak magukra hagyatkozhattak, ha megtámadták őket. A Wing Tsun forradalminak is nevezhető a rendszerben, mert nélkülözi a látványos elemeket, egyszerűsített technikai repertoárja viszonylag hamar elsajátítható. Másképpen fogalmazva nincsenek benne bonyolult mozdulatok, csak azokat használja, amelyeket sikeresen lehet alkalmazni is. És még valami! A wing tsunos gondolkodva győzi le rátámadó ellenfelét, ezért, bármilyen hihetetlenül hangzik, a sakkjátékhoz is hasonlítják. Innen való filozófiájuk egyik eleme is: "Változz, ahogy az ellenség változik!" A Wing Tsun azonban nem sport, hanem teljes testtel dolgozó harci művészet számos harci kellékkel. Ezek közt a leghosszabb a 260 centiméter hosszú rúd, a legrövidebb a több százszor meghajtogatott, különleges kiképzésű páros kés, amely nem csupán az asztalon látszik félelmetesnek, valójában is az.
{p}
Amíg készülődnek a mostani hatórás szeminárium hallgatói, az egykori ifiválogatott ökölvívó, Széll tanár úr - aki hivatásos rendvédő-hallgatókat, rendőröket, határőröket is több helyen oktat az országrészben - beavat néhány további titokba:
- A világ mindenek előtt a Hong Kongban élő Leung Ting nagymestert követi, aki három évvel ezelőtt, amikor nálunk járt, óriási megtiszteltetésben részesítette a Kecskeméten élő Norbit: fiává fogadta mint kelet-európai főmegbízottját. Hogy ehhez mekkora tudás is szükséges? Mondok egy példát: túl a hatodik fokozat elérésén, Norbert a múlt héten a litván állami különleges egységnek tartott bemutatót.
A Wing Tsun sajátossága, hogy jóformán kizárólag önvédelmi technikákra épül, és nagyon fontos, hogy a védtelen hölgyek is képesek legyenek megvédeni magukat, ha arra szükségük van. Ebből az is következik, hogy nem az erő dominál, hanem például a szemre, torokra, lába irányuló ütések. Van 12 tanuló fokozat, ezután az első négy mesterfokozat, amelyek az úgynevezett pusztakezes vizsgára készítenek fel. Az 5., 6., 7. és 8. fokozattal rendelkezők már fegyverrel dolgoznak, az ötödik például a 260 centi hosszú rúddal, utána jön a pillangókés, a bot fegyver, a bot kés ellen. A sor végén az úgynevezett filozófiai fokozatok találhatóak, mert a 11. például már csak visszavonulás esetén, egy élet munkájaként nyerhető el.
A megyei vezető oktató így folytatja:
- Nekem a mesterem kezdőkoromban egyszer azt mondta: "Nem akkor vagy igazi harcos, amikor mindig harcolsz, amikor megtehetnéd. Nagyobb harcos vagy, ha tudod, hogy úgyis győzni tudnál, de inkább kitérsz."
Egyébként náluk nincs versenyrendszer, akik művelik, saját maguk hobbijaként jutnak el egy-egy tudásfokozatig, persze a közös bemutatók is szerves részei a munkának. A két hónapos próbaidő után, az egy évig rendszeresen foglalkozásra járók eljuthatnak a negyedik, ötödik fokozatig is.
magyarnemzet.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
baon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu