Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A fiatalok többsége öt évvel ezelőtt a munkanélküliségtől tartott a legjobban, a mai 15-29 évesek a drogok és az alkohol terjedését tartják a legveszélyesebbnek - derül ki a Nemzeti Ifjúságkutató Intézet legfrissebb felméréséből. Hogyan gondolkodik az ifjúság pénzről és politikáról, karrierről és kábítószerről?
Továbbra is - érthető módon - gond a munkanélküliség. Nehezíti a fiatalok életét, hogy 2004-ben a megkérdezettek közel fele - többségük három hónapnál tovább - volt már állástalan. A most felnövő generációnak egyre inkább számolnia kell azzal, hogy nincs számára elegendő kenyérkereső állás, a mindennapok természetes velejárója az állástalanság. A korábbi évekhez képest hiába szereznek egyre többen felsőfokú végzettséget, minden ötödik diplomás attól fél, hogy állás nélkül marad. A középfokú végzettségű szülők gyermekei közül mind többen mennek egyetemre vagy főiskolára, de a szülők társadalmi rangja még mindig erőteljesen meghatározza, mire viszi a gyerek.
Meglepő, hogy a fiatalok körében leértékelődött az anyagi javak fontossága és a karrier. Ezzel párhuzamosan előtérbe kerültek a tartalmas, bensőséges emberi kapcsolatok, a szabadság és a függetlenség. A mai fiatalok számára jobban elfogadható szüleik életvitele, mint azt korábban tapasztalhattuk. Öt éve a válaszadók 42 százaléka kritikusan szemlélte a szülei által képviselt életelveket - mára 31 százalékra csökkent a hasonlóan vélekedők aránya.
Nem javultak a fiatalok olvasási szokásai. Csökkent a színházba, operába, művészmozikba járó fiatalok aránya. A fővárosiak kultúrafogyasztása jóval intenzívebb, mint a községekben élőké. De a diploma megszerzése ma már nem jár műveltségbeli előrelépéssel. A tévénézők aránya nőtt 2000-hez képest, a televíziózás ma már sokak számára nem szabadidős tevékenység, hanem az egyetlen kulturális időtöltés.
A családok kevésbé képesek pénzt megtakarítani, mint öt éve, a megkérdezett fiatalok 34 százaléka válaszolt úgy, hogy családjuk épp csak hogy megél a jövedelméből. Minden tizedik család hónapról hónapra él, két százalékuk nélkülöz, kilenc százalékuk gond nélkül él, és 45 százalékuk beosztással jól kijön a megszerzett jövedelemből. Mindezek ellenére megduplázódott a saját élethelyzetükkel elégedettek aránya.
A fiatalok politikához való viszonya egyre kritikusabb. Nem bíznak a pártokban, a parlamentben és a médiában. Szerintük a jogrendszer sem ad kellő biztonságot. Csökkent a politika iránt érdeklődők aránya, s igen kevesen vannak azok, akik részt akarnak venni a következő parlamenti választáson.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu