Álversengés igazi versenyekért

Ahhoz képest, hogy jó két évtizede még ünnepnapnak számított, ha - kísérleti jelleggel - hétfőn is volt adás a tévében, ma már se szeri, se száma a műsoradóknak, sportot is sokkal többet nézhetünk. Két-három idényben mégis lemaradtunk például az élvonalbeli focimeccsekről, mert a televíziók egymással marakodtak a közvetítési jogért...

FiatalokKun Zoltán2005. 08. 05. péntek2005. 08. 05.
Álversengés igazi versenyekért

A lényeg persze az, hogy a mai magyar nyelvű adók közül legalább hat-nyolc tűz műsorára sportprogramokat, illetve sportként eladott bohóckodásokat (nem, utóbbi megjegyzéssel kivételesen nem a magyar futballra gondoltunk, hanem a női boksztól a pankráción át a sztárocskáink és feltűnni vágyó tehetségeink által versenyszerűen művelt csótány- és döglégyevésre). Persze amikor már a trampolinnak nevezett ugrabugra is olimpiai sportág lehet, ne lepődjünk meg, hogy a sport kifejezés egyre tágabban értelmezhető.
Fájdalom, a három nagy tévé közül egy (a tv2) nem hajlandó sporttal foglalkozni, egy másik (az MTV) pénz híján nem tud, a harmadik (az RTL) pedig üzletközpontúságával már annyira megutáltatta magát a célközönség körében, hogy kapásból hendikeppel indul. Pedig még éppen az RTL az, amely a legtöbb minőségi sportot közvetíti - igaz, kevésbé igényes színvonalon. A Forma-1-es versenyek mellett megszerezte az NB I-es meccsek közvetítési jogát, élőben adja a válogatott mérkőzéseket (ha éppen nem ütközik a Barátok közt-tel), és az RTL-en láthatjuk a jövő évi világbajnokságot is. Legalábbis papíron, merthogy a tévé vezetői siettek leszögezni: a döntőt és a brazilok fellépéseit közvetítik, de nem bánnák, ha mondjuk egy Paraguay-Irán derbire lecsapna valamelyik konkurens...Ezzel szemben a tv2 megmaradt az RTL bosszantásánál, a két rivalizáló kereskedelmi adó igyekszik egymás bokszgáláira szervezni saját, a Csonttörővel, a Hóhérral meg hamarosan egyéb népszerű nevekkel (Kalapács, Kegyetlen, Láncfűrész, Plankton) eladható show-műsorait. Foci nuku, holott az utolsó tv2-es mérkőzés, a tavalyi német-magyar összeborulás bizony nem várt vendégsikert hozott.
A szerencsétlen sorsú MTV-nél sem túl szívderítő a helyzet, hiszen a közszolgálat néhány év alatt mindenhonnan kiszorult, utolsó csapásként elveszítette a 2006-os futball-vb meccseit is. Így marad a kézilabda, a vizes világbajnokság, a Moto GP, amelyeken ugyan sokszor borítékolható a magyar siker, ám nem véletlen, hogy utánuk nem érdeklődnek a kereskedelmi adók, reklámértékük ugyanis a nullával egyenlő. Úgyhogy megeshet, hamarosan az MTV-n már csak a Tévétornából áll a sport (a szűkös anyagiak miatt természetesen a huszonöt évvel ezelőtti adások ismétléséből). Ennek azért ellentmond, hogy a TeleSport közlése szerint a közszolgálati tévé sugározza majd a 2008-as olimpia és Eb, illetve a 2010-es világbajnokság találkozóit (de azért ezzel talán várjuk meg legalább a nyitó ünnepségeket).
Persze a kisebb nézettségű televíziók is foglalkozhatnak sporttal. Néhány éve például néhanapján magyarul szólal meg az Eurosport, ám a magyar nyelvű adások nemhogy sokasodnának, inkább ritkulnak. A Viasat ugyanakkor megvette a Bajnokok Ligája sugárzásának jogait, szerződtette a legjobb riporterek egyikének számító Hajdú B. Istvánt - akit ráadásul mindenhova utaztat -, de alapvetően "kis" tévé, hiába minden anyagi ráfordítás, nem nagyon tudja túlszárnyalni a százötvenezres nézettséget. (Az RTL vagy a tv2 egy-egy délelőtti rétegműsora is közelít az egymillióhoz.) A Duna Tv ugyan magára vállalta a debreceni hoki vb-t vagy nemrég a Forma-1-es pilóták jótékonysági meccsét, mégsem tud számottevően beleszólni a sportközvetítési versengésbe. Talán még a Sport 1-nek, illetve kistestvérének, a Sport 2-nek adódna rá lehetősége, ám egyik sem tud kitörni abból a beskatulyázott állapotból, hogy esélytelen a nagyokkal szemben. Adhat bármilyen angol, olasz vagy spanyol csúcsrangadót, a száz-százhúszezres törzsközönségen kívül senkit nem érdekel. Talán ezért lehet, hogy információnk szerint hamarosan gazdát cserél a sportcsatorna, és ezentúl a legnagyobb kábeltévé-hálózat működteti majd. (Remélhetőleg nem külön előfizetési díjért...)
A helyzet tehát nem valami szívderítő: édesmindegy, hogy egy tévéadó sporttal avagy másféle rétegműsorral szeretne betörni a piacra, már rég leosztották a lapokat. Egy felmérés szerint a magyar nézői szokásokat az jellemzi, hogy nem műsort, hanem adót választunk (legtöbben az RTL Klubot), és teljesen mindegy, hogy az világbajnoki döntőt, a hangyák életéről szóló dokumentumfilmet vagy a kismamák palacsintasütő-versenyét sugározza, mi kiguvadt szemekkel azt nézzük...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek