Kell egy hét együttlét

Hatvanötezer ember - az átlagéletkor harminc év. Mindenki megfér mindenkivel. Ez a Sziget Fesztivál, amely tizenharmadik éve nyitja meg nyaranta kapuit a Hajógyári-szigeten.

FiatalokBalázs Gusztáv2005. 08. 19. péntek2005. 08. 19.
Kell egy hét együttlét

Zöldeskék színű kakastaréj-frizurás punk srác áll a Petőfi Rádió sátra előtt, és Tarnai Kiss Lászlót hallgatja. Az énekes művészember arról danol, hogy piros rózsák beszélgetnek, a szintetizátorral kísért magyarnóta-dallamokra - fülében öt biztosítótűvel - a csupa bőr ruhába bújt rocker szelíden imbolyog. Néhány perc múlva ugyanezt a srácot egy zsidó rabbinál pillantjuk meg, tíz forintért kér tanácsot életviteli problémáinak megoldására.
Gyanítom, ez, így, Magyarországon csak a Sziget Fesztiválon történhet meg.
Miként az is, hogy a bőrruhás keményfiúkat végül a biztonsági embereknek kell nagy nehezen kiterelni a Táncdalfesztivál Sátorból, merthogy ők még egyszer hallani akarták Korda Györgytől és Balázs Kláritól a Lédi Karnevált. Minden a feje tetején, de valahogy mégis rendben van az egész. Hangos szó alig hallik, inkább a reggel morcos kissé, az este hosszúra nyúlt, tehát nehezen kel a szigetlakó. De azért szép, egészséges béke van Óbudán, a Hajógyári-szigeten, ahol tizenharmadik alkalommal rendezik meg Gerendai Károlyék a Sziget Fesztivált, amely immár Európa legnagyobb ifjúsági rendezvényévé nőtt. Szombaton - hivatalosan - hatvanötezren voltak kinn, s akad olyan vélemény is, amely szerint a helyszínt immár kinőtte a rendezvény.
Iskolánk igazgatóhelyettese azt kérdezte tőlem, elengedném-e a gyerekeimet kíséret nélkül a Szigetre. Némi tanakodás után nemmel válaszoltam, de ennek kizárólag az volt az oka, hogy félnék, a sok sátor meg rendezvény forgatagában eltévednének a kölykök. Mert úgy egyébként nagyon kevés veszély leselkedik rájuk, a tömeg nagyobb része egy velejéig toleráns falu lakosságának tekinthető - az önmagát kissé túlivó francia embertársunkat például négy románul beszélő civil lakó vitte a bokrok hűvösébe, feje alá esőkabátot tettek, majd minden kommentár nélkül odébbálltak. Az egész - ott - teljesen természetes, magától értetődő jelenség volt.
{p}
A mai Szigeten nem kell félni senkitől, a sátrak gyakorlatilag őrizetlenül állnak (na jó, rendőrből bőven akad a helyszínen). Ugyanakkor tény az is, hogy a látogatók nagyobbik része nem kíméli magát az ajzószerektől. Van, akinek ez a sörrel egyenlő (egy pohár ára - lelkendeztek a hirtelen napozástól hámló németek - még egy euró sincs), mások keményebb fuvarokban utaznak. Bent azonban ez ügyben is béke van, belőtt fiatalt én nem láttam, bár akadt sátor, ahol megcsapta az orromat a jointnak nevezett marihuánás cigi jellegzetes füstje. A speed nevű kábítószer-tablettát is csak a kerítésen kívül kínálták, löketenkénti ára 2500 forint volt. Ismerősünkkel nagyjából húsz percet időztünk a díler közelében, addig üzlet nem köttetett.
- Nagyon ritka a komoly belövés, három sem volt eddig. Azért mondom így, mert az egyik betegünk félrenyúlt a tabletták között, és hashajtót vett be, majdnem kiszáradt - mondja Margittay Aranka mentőorvos, aki egy ambulanciás kocsiból száll ki az óbudai bejáratnál, majd fejét kissé megbólintva hozzáteszi: - Volt viszont tizenöt súlyosan alkoholmérgezettünk.
A tudósító elgondolkodik egy pillanatra, nagyjából hetvenezer emberből ez nem is rossz arány. Egy sima falusi esküvő statisztikája alighanem szomorúbban festene.
Az idei Sziget Fesztivál mindenféle rekordot megdöntött. Az egyik főszponzor sörgyár helyi képviselője csak annyit mondott: "Öreg, nézz körül a standokon." Igen, délután négytől mindenhol sorba kell állni (ideértve a vécét is), és az étkezés megoldása is vaskos türelemfaktort igényel: mi egy százhatvan forintos pizzaszeletért huszonöt percet vártunk a rekkenő hőségben.
Amiért a fesztivált a legnagyobb kritika érheti az idén, az a fellépők kissé szegényes listája. Állítólag a szervezők tárgyaltak a nyárelőn nálunk járt amerikai Green Dayjel és David Bowie-val is, de bizonyos egyeztetési gondok miatt ezek a produkciók most elmaradtak. Majd egyszer talán eljönnek még - az amerikai banda immár másodszor - a Papp László Arénába vagy a Puskás Ferenc Stadionba. Bár a Hajógyári-szigeten nem okozott különösebb gondot sem az ők, sem a többi igazán nagy sztár hiánya.
A Sziget egész működése mára mintha kissé önmaga ellentétébe fordult volna. Régebben azért jött a sok tízezer látogató, hogy meghallgassa a világ legkülönfélébb könnyűzenei műfajainak legjobbjait, ma - legalábbis úgy tűnik - a sztárok fellépése afféle fontos, de nem nélkülözhetetlen kulisszaesemény.
A Sziget valódi találkozóvá nőtt, amelyben Tarnai Kiss, a rocker, a rabbi és a Korda házaspár egyidejű jelenléte az igazán fontos motívum. Korábban az volt a rendezvény szlogenje, hogy kell egy hét együttlét. Ez megvan. A nagy kérdés: merre tovább?
{p}
Sziget-statisztika
1993-ban két színpadon 43 ezer vendégnek zenéltek, most több mint ötven helyszín több száz koncerttel és programmal várta a félmillió érdeklődőt.
Százhetven nemzetközi produkciót láthattunk számtalan - például világzene, electrofunk, indie, ska, punk, dub, dark, hip-hop és dzsesssz - műfajban.
Az idén először ki kellett tenni a "Megtelt" táblát.
Az eddigi gyakorlattól eltérő az is, hogy sem italt, sem ételt nem lehetett bevinni a rendezvény területére. Első bálozóként szigetezett a Tesco áruház.
A napijegy idén 5, a hetijegy elővételben 20, júliustól 25, a helyszínen 35 ezer forintba került. A napijegy a váltást követő nap reggel nyolc óráig érvényes.
Újdonság, hogy a fesztivál első napján 2005 címmel válogatáslemez jelent meg az idei fellépők legjobb dalaival, stílusosan 2005 forintért.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek