
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Hogy is kezdődött? Úgy, hogy 1954-ben, a berni világbajnoki döntő után, amikor kikaptunk a németektől 3-2-re, a tízéves balmazújvárosi kisfiú, Szabó Andris keservesen sírva fakadt. Attól kezdve makacsul szervezte az utcájukban a focicsapatot, és megszállottan próbált revansot venni valamennyi ellenfélen? Tanár lett belőle, Kunhegyesre került, és egy tanyasi kollégiumnak lett a vezetője. Pacsán már volt rá példa, hát ő is "áthangszerelte" a diákotthont a labdarúgásra.
Szabó András igazgatót keresem a kunhegyesi Dózsa György Általános Iskolában.
- Vidéken van - világosít fel a titkárságon egy kedves hölgy.
- Mégis, hol? - érdeklődöm makacsul.
- Talán Pesten, vagy Szolnokon... - hangzik a tétova válasz.
Lám, milyen viszonylagos minden. Kunhegyesről nézve más jelentése van a "vidék"-nek. Aztán megtudom a direktor mobilszámát, pillanatokon belül összetalálkozunk az éterben, és néhány percen belül már szemben ülünk egymással az irodában. Szabó igazgató úr ugyanis időközben hazaérkezett.
Amíg vártam rá, azalatt körbesétáltam a folyosón. A fal oklevelekkel, újságkivágásokkal van kitapétázva, a cikkek az iskola kollégiumának ifjú futballistáiról áradoznak. Egy táblázaton például ez áll: 1. Kunhegyes, 2. Debrecen, 3. Nyíregyháza, 4. Zalaegerszeg...
Lehet, hogy Szabó András talán éppen a labdarúgással bizonyította kiváló szervezőképességét, mindenesetre 1978-ban a Dózsa György Általános Iskola igazgatója lett. Ettől kezdve az oktatási intézmény is Jász-Nagykun-Szolnok megye utánpótlás-nevelő bázisává vált. Többhektáros területet kaptak a nagyközség (ma város) vezetésétől, két labdarúgópályát építettek rá.
Sorra vesszük, kik is kerültek ki a kollégium falai közül, akik később neves játékossá váltak. A kapuba Rácz Robit tenné az igazgató úr, aki Diósgyőrben védett, jelenleg Jászberényben játékos-edző. Vadicska Zsolt középhátvédként szerepelt Debrecenben, Major Sándor Békéscsabán játszott az élvonalban, Lajkovics János a Vác csapatát erősítette, Kovrig jelenleg Pápán "szenved" a csapatával, Vasas Zoli is ismert név az élvonalban, miként Romanek Jancsi, de volt idő, amikor Selyem Nándorért álltak sorba a klubok. Volt egy Sándor Tamásuk, aki Pécsett a Diákolimpia döntőjén a debreceni névrokona előtt lett a torna legjobbja, ám egy súlyos sérülés derékba törte a pályáját. Volt olyan csapata a Szolnoki MÁV MTE-nek, melyből heten voltak kunhegyesi nevelésűek. Jelenleg a Nagy ikrek előtt áll szép jövő a Fradiban.
- Lehetett volna többre vinni? - kérdezem Szabó Andrást.
Hevesen rábólint:
- Hát persze! Hogy mi kellett volna a szebb sikerekhez? Talán mondani sem kell: pénz, pénz és pénz. No, nem arra, hogy zsebbe dugjanak a srácoknak, hanem arra, hogy olyan színvonalon dolgozzanak, mint a Sándor Károly Akadémián, ahol tanár jár a diákokhoz, műfüves pályán edzenek, és a "hallgatók" jövője biztosítva van.
{p}
Kunhegyesen két felnőtt csapat van, a KESE és a Kun FC. Az utóbbi a kollégistáké, azok, akik helyben maradnak, ott folytathatják a játékot. Az ő költségvetésük nem sok (ehhez olykor az igazgató is hozzátesz a konyhapénzből...). A másik csapat valamivel "jobban van eleresztve", hiszen a gazda az önkormányzat, de hát felnőtt együttesével a város a megyehatáron túl aligha hallatna magáról. Így viszont világszerte ismerik az itteni nebulók hírét. Járt a csapat Amerikában háromszor, rendszeres vendégek Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban, Svédországban. Szabó Andrásnak potyognak a kitüntetések... Nagyjából ennyi volt a fizetsége a futball "gályarabjának" az önként vállalt harmincéves szolgálatért.
Most a Bozsik programban alközponti címet kaptak - négy ilyen van a megyében -, ennek a vezetője az igazgató. Aki egyébként nyugdíjba készül, ám csak az egyik tevékenységével hagy fel, az iskola irányításával. A foci megy tovább... Folyik a toborzás, hetes táborba hívja a környék tehetséges gyerkőceit, majd nyáron a jókat ismét teszteli, beszélget a szülőkkel, és ha ők is kötélnek állnak, a fiú a kollégiumban pattogtathatja a labdát.
Jelenleg a kunhegyesi szülők sztrájkolnak. Az ellen tiltakoznak, hogy össze ne vonják a Kossuth és a Dózsa iskolát! A Kossuthban ugyanis csak egy első osztály indul, így elképzelhető, hogy pedagógusokat kell majd elbocsátani. A Dózsánál két induló osztály van, ilyen veszély őket nem fenyegeti. Hogy lesz-e összevonás a vezetésben, ez a szülők elszántságán és a helyi képviselőkön múlik. Nem lesz könnyű bölcs döntést hozni ebben a nehéz helyzetben...
Hogy miként ítéli meg a futballszakma a kunhegyesi Szabó András erőfeszítéseit? Dr. Stiegler Károly, az MLSZ elnökségének tagja - a szolnoki minőségi futball pápája volt évtizeden át - ma azt mondja:
- Sajnálom, hogy nem segítettem többet a kunhegyesi kollégiumnak és személy szerint Szabó Bandinak. Tehettem volna értük többet sportvezetőként, vállalati vezérigazgatóként, nem tettem. Úgy voltam vele, hogy "köhög a bolha Kunhegyesen"...
Talán nem kellene olyan szerénynek lenni. Az irtózatosan sok munka nem minden. Az embernek "el is kell tudnia adni magát".
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu