Balkáni állapotok

Igazán elszoktunk már attól, hogy különösebb izgalmakkal várjunk egy vb- vagy Eb-sorsolást, de a múlt heti montreux-i esemény azért egy picit más volt. Szó nincs arról, hogy a magyar labdarúgó-válogatottnak még ki tudnának találni olyan ellenfeleket, amelyekkel szemben esélyes lenne az Európa-bajnoki szereplésre, ennek ellenére két okból is érdekes volt számunkra a svájci sorsolás. Az egyik, hogy az erősorrendet tekintve sikerül-e megtartanunk helyünket az ötödik kalapban; a másik, hogy az ellenfelek ismeretében kitör-e egy újabb médiaháború.

FiatalokKun Zoltán2006. 02. 03. péntek2006. 02. 03.
Balkáni állapotok

Nos, a 2008-as Európa-bajnokság C jelű selejtezőcsoportjában nagy küzdelem árán azért sikerült felfedeznünk két olyan válogatottat, amely ellen a magyar nagyjából még biztosra mehet. Az egyik Málta, a másik - ez azért már húzósabb feladat - Moldova; mi több, még a szintúgy nem éppen félelmetes (de azért elébünk rangsorolt) Bosznia-Hercegovinát is megelőzheti az együttes, és így, nyomban alaposan rácáfolva a papírformára, akár a negyedik helyen végezhet csoportjában. Lássuk be, alakulhatott volna sokkal rosszabbul is, elvégre a gyengébb kalapokból a magyar csapathoz társíthatták volna Belgiumot, Skóciát, a számunkra igen csúfos emlékű Grúziát, avagy a legrosszabb mutatójú válogatottak közül a nem túl közeli, ám annál ismeretlenebb Kazahsztánt (képzeljük például el a belgák ábrázatát, amikor lazán odasorsolták őket a kazah, azeri, örmény hármashoz...). Mi több, még a sorsolás második részében is szerencsénk volt, ha pusztán a riválisok játékerejét vesszük figyelembe: bár Görögország a címvédő, Törökország világbajnoki harmadik, Norvégia pedig az európai középmezőny elején áll, egyikük sem nyilvánvalóan nagy csapat, amit fényesen bizonyít, hogy képtelenek voltak kijutni az idei vb-re. A konklúzió: összességében könnyű csoport, nekünk viszont iszonyatosan nehéz.
De lássuk, miként vélekednek minderről az ellenfelek! Egy-egy sorsolás után az érdekelt szövetségi kapitányok általában dicsérni szokták valamennyi vetélytársukat: egyrészt így kívánja az illem, másfelől pedig így kívánja a szakmai hiúság, hiszen értelemszerűen kifizetődőbb leverni egy jól menedzselt csapatot, mint egy eleve lesajnált válogatottat. Mint a távirati iroda jelentette, a montreux-i esemény után nyomban meginterjúvolták az edzőket, akik, becsületükre szóljon, egy rossz szót sem ejtettek a magyar csapatról, ami jó. Ugyanakkor egyetlen jó szót sem ejtettek a magyar csapatról, ami rossz. Sőt, úgy igazából egyetlen szót sem ejtettek a magyar csapatról, ami legalábbis megalázó. A török dicsérte a norvégot, a norvég fél a görögtől, a görög meglepetést vár a bosnyáktól, a bosnyák verni akarja a norvégot és a törököt, a máltai meg pontot csenne a moldávtól. A magyart senki sem említette - azaz egyszerűen nem vagyunk tényezők a futballvilágban.
Persze mindezt már megszokhattuk, ám a sorsolás egyéb, nem kevésbé izgalmas kérdésre is választ adott: nem, valószínűleg nem esnek egymás torkának a tévék a meccsek közvetítési jogaiért. Még a tavaly decemberi könyvvizsgálati jelentésből tudtuk meg, hogy az MLSZ üzletviteli tanácsadás címén pénzt fogadott el a svájci Kentaro AG cégtől. Ezzel csak annyi a gond, hogy az MLSZ nem tanácsadó testület (ennyi erővel főzőleckéket is adhatna), továbbá valójában semmilyen tanácsot nem adott, mégis megkapta a pénzt. Mára derült ki, ez a gyönyörűen megfogalmazott üzletviteli tanácsadás nem volt más, mint a közvetítési jogok átjátszása a SportFive cégtől a Kentaróhoz, amely bármilyen megállapodást köthet az MLSZ nevében úgy, hogy a szövetségnek csak utólagos beszámolóval tartozik, magyarán teljesen szabad kezet kapott. Igen ám, de hogy a februárunk se legyen nyugodt, Kisteleki ligaelnök törvénytelennek minősítette a szerződést, és levélben kért magyarázatot az aláíró Berzi főtitkártól, aki minden szónál ékesebb cselekedettel felelt: egyszerűen beteget jelentett. Fájdalom, az időhúzás már a Matthäus szerződését rejtő péncélszekrény kulcsának eltűnésével sem jött be, gyaníthatóan Berzi is előbb-utóbb felépül, és akkor megint egymásnak eshet a magyar futballvezérkar.
Igaz, a nagy duhajkodás most elmarad, mert a konc már nem akkora, mint hittük, az Eb-selejtező csoportot ugyanis elkerülték a piac szempontjából érdekes csapatok. Franciaország, Olaszország, Németország, Hollandia százmilliókat érhetett volna (a brazilok elleni barátságos meccs közvetítése az RTL Klubnak például mintegy 250 millióba került), ám még az Európa-bajnok görög válogatott árfolyama sem éri el az ötvenmillió forintot. Nem beszélve arról, hogy, mondjuk, a bosnyákok elleni meccs vélhetően már csak a reggeli műsorsávba, a Receptklub elé fér be...
Úgyhogy nemcsak a csoportbeosztás miatt mondhatjuk: kész Balkán.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek