Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fordulat következett be az athéni olimpián doppingügybe keveredett három súlyemelő - Gyurkovics Ferenc, Kecskés Zoltán és Kovács Zoltán - ügyében. Igaz, az továbbra sem derült ki, hogy valóban vétkesek-e vagy sem, az viszont tény, hogy a Nemzeti Sporthivatal elnökének, Ábrahám Attilának a kezdeményezésére az ügyészség vizsgálatot rendelt el. A vizsgálat eredménye: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által eltiltott magyar sportolókat itthon a szövetség elvben nem tilthatta volna el. A hazai eltiltást hatáskör nélkül vitték keresztül, mivel a magyar szövetség nem rendelkezett érvényes doppingszabályzattal.
Az ügyészség óvással élt, ezt a szövetségnek meg kell tárgyalnia, és a gyakorlatnak megfelelően illik elfogadnia. Ha nem teszi meg, akkor a bíróságon folytatódik az ügy. Odáig vélhetően mégsem jutnak vele, mivel a sportág jelenlegi vezetése megalkotta a doppingszabályzatot, és érvényben marad a három sportoló nemzetközi eltiltása. Mindhármukat két-két éves szüneteléssel büntette a nemzetközi szövetség. Kecskés és Kovács haladéktalanul bejelentette, hogy visszavonul, Gyurkovics csak később döntött, ám ő még fontolgatja az ügyészség bejelentése után, hogy mihez folyamodjék. A szabályok értelmében Gyurkovics semmiképpen sem indulhat a 2008-as olimpiai játékokon, mert a nemzetközi szövetség döntése értelmében az a versenyző, akit az ötkarikás játékokon doppingvétséggel vádolnak, nem szerepelhet a következő olimpián. A válogatott keretbe is csak egyéves eredményes versenyzés után kerülhetne vissza.
Az elmúlt év nyarán a jogi tévedések ellenére közel jártunk ahhoz, hogy kiderüljön az igazság, doppingolt-e a három magyar súlyemelő vagy sem. Az akkor Dolovai Tamást váltó új elnök, Komáromi Lajos jelezte, hogy vannak bizonyítékai. Elhangzott olyan nyilatkozat, hogy a hazai ellenőrzések során más mintát adtak le a versenyzők, és az olimpián ezt nem sikerült megismételni. A bizonyítás azonban elmaradt, mert az elnököt megfenyegették, és ennek hatására lemondott. Az új elnök, Fehér Tamás már nem erőltette ezt az elképzelést, a Komáromi Lajos által felvetett gyanú feledésbe merült. Fehér Tamás mindenesetre tett valamit azért, hogy többé ne fordulhasson elő az, ami az athéni olimpián esett meg: a szövetség létrehozta doppingbizottságát, megalkotta a doppingszabályt, van koordinátora a doppingellenes harcnak. Az elnök szavai szerint ez szavatolhatja, hogy ezután csak tisztán utazhasson magyar súlyemelő nemzetközi versenyekre. Ami a mintákat illeti, azt tervezik, hogy Bécsben vizsgálják majd meg őket.
Vélhetően a szóbeszéd azért tartja magát egy ideig. Többen úgy gondolják, azért vonultak vissza az érintett súlyemelők, mert féltek az újabb, szúrópróbaszerű vizsgálatoktól. A szabály szerint a doppingellenőrző szervezetnek joga van erre. A szakemberek azt állítják, hogy bizonyos szerek használatuk után még hosszú ideig kimutathatóak. A kétkedők erre alapozzák a visszavonulás tényét. Bizonyítani bármit is most már nagyon nehéz lenne. A szégyent csak eredményes szerepléssel lehet majd feledtetni, olyan versenyeken, ahol a doppingvizsgálat csakis negatív lesz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu