Ki kell jutni a hullámvölgyből

Simábban zajlott a vártnál az elnökválasztás a Magyar Atlétikai Szövetségben. A három jelölt közül a régi elnök, Rábold Gusztáv lett a befutó. A két rivális Salbert Ferenc, illetve Schulek Ágoston volt, de utóbbi visszalépett Salbert javára. Ez a lépés borítékolható volt, ezért feltételezték többen, hogy váltás lesz az elnöki székben. Ráadásul Salbert Ferenc hatvanmilliós támogatást ígért két évre, míg a régi elnök csak nyolcmillióról beszélt. A küldöttek rácáfoltak azokra, akik új elnökre gondoltak, mert Rábold Gusztáv valamivel több, mint hatvan százalékát kapta a szavazatoknak.

FiatalokLázár Lajos2006. 12. 08. péntek2006. 12. 08.
Ki kell jutni a hullámvölgyből

A régi-új elnök (képünkön) mellett szólt többek között az, hogy ugyan szerényebb támogatást ígért, de rendbe tette a szövetség anyagi helyzetét: 2002-ben százmilliós volt a hiány, ezt 2005-re lenullázták, és még egy kis nyereség is összejött. Erősítette a küldötteket a döntésben az is, hogy Rábold Gusztáv elképzelései a sportág előrelépését hozhatják. Erre nagy szükség van, hiszen az egykor szebb napokat megélt magyar atlétika az utóbbi években sokat vesztett fényéből. Elmaradtak a nemzetközi szintű eredmények, és a doppingügyek is ártottak a sportágnak. A 2009-ig megválasztott elnökkel a jövő legfontosabb feladatairól beszélgettünk.
Rábold Gusztáv szerint az edzőbizottság vezetésével új alapokra épülő szakmai munkára van szükség. Változtatni kell a bizottság személyi összetételén, a vezetőnek képviselnie kell az edzők elképzeléseit. A szakmai igazgatónak a jövőben elsődleges feladata inkább a szervezés kell hogy legyen, jobban építve a szakági edzők munkájára. Ez az elmúlt négy évben nem sikerült. Ha megvalósul ez az elképzelés, akkor az elnök szerint ennek az hozadéka megmutatkozik a szakmai munkában.
Új versenyrendszer kialakítása is szerepel a koncepcióban. Valójában nem is újé, hiszen a sportág sikeres időszakában a csapatbajnokság számos versenyzőt mozgósított. Az egykor népszerű CSB-t most egyelőre az utánpótlás korosztályban tervezik ismét bevezetni. Ezzel a szakosztályokat "rákényszerítik" a tömegesítésre, és azt várják, hogy érdekük legyen versenyzőket nevelni valamennyi szakágban. A CSB 2007-ben, a serdülő korosztályban indulna, és évek múlva már a felnőtteknél is megrendezhető lenne.
Rábold Gusztáv azt is tervezi az új vezetéssel, hogy a támogatókat üzleti alapon vonják be a sportágba. Aki befektet, az anyagilag is érdekelt legyen, ne csak azt érezze, hogy egy feneketlen kútba dobja a pénzét. Ha a szponzor üzleti vállalkozással is kapcsolódhat az atlétikához, akkor bátrabban kockáztat, mivel a befektetett pénzből nemcsak a sportág, hanem a támogató is profitálhat.
A magyar atlétikát az elmúlt időszakban több doppingbotrány is beárnyékolta. Az athéni olimpián két aranyéremmel lettünk szegényebbek, majd következett a rövidtávfutó Dobos Gábor, akinek ügyében még nincs végleges döntés. A legutóbbi Európa-bajnokságon, Helsinkiben pedig Varga Roland, Horváth Gergely és Pauer Géza akadt fenn a szűrőn. A szövetség elnöke szerint ezen a téren nagyon nehéz rendet teremteni, hiába a szigorú ellenőrzés, az utolsó pillanatban mindig hiba csúszhat be. Csak a versenyzők szemléletének megváltozása hozhat előrelépést.
Ha megvalósulnak a sportág vezetésének elképzelései, akkor ennek eredményekben is meg kell mutatkoznia a jövő évi világbajnokságon és a 2008-as pekingi olimpián. Az eltiltását letöltő Annus Adrián és Fazekas Róbert ott lehet a dobogón, és a jó helyezésre esélyesek közé sorolható Zsivótzky Attila, Pars Krisztián, Kővágó Zoltán vagy a hölgyek közül Papp Krisztina, Vaszi Tünde és Molnár Krisztina.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek