Ritmus

FiatalokBorzák Tibor2007. 02. 16. péntek2007. 02. 16.
Ritmus

Fesca: Vonósnégyesek Op. 1.
(Hungaroton)
"Egészen meg vagyok győződve Fesca úr kiváló tehetségéről" - írta egyik jelentős tanulmányában Carl Maria von Weber, a romantikus német opera megteremtője. Egyúttal a vonósnégyes és a zeneszerzés jövőjét is biztosítottnak látta. Valóban: Friedrich Ernst Fesca (1789-1826) művei ismertek és népszerűek voltak saját korában, sokat játszották darabjait. De hiába volt ő maga is virtuóz művész, nem jutott messzebbre a német nemesi udvaroknál, miközben bécsi kortársai, köztük Beethoven és Schubert, hatalmas magasságokba repültek. Fesca 1813-ban költözött Bécsbe, majd a badeni nagyhercegség szolgálatába állt. Ettől kezdve jobban szem előtt volt, nagyobb figyelmet kapott a fivérének ajánlott vonósnégyeseinek első része is, melyet most lemezre játszott az Authentic Quartet. Tagjai a régi idők kamarazenéjét korhű hangszerekkel szólaltatják meg. Általuk újra felfedezhetjük a már-már majdnem elfeledett zseniális komponistát, Fescát.

Új cimbalomművek
(Hungaroton)
Azt hiszem, nincs olyan ember, aki ne ismerné a cimbalmot. Ez az Európában és Ázsiában egyaránt évszázadok óta használt és kedvelt hangszer elsősorban a népzenében csendül fel, de a klasszikus zenébe is átkerült. Hírnevét mifelénk a verbunknak köszönheti, majd a népies műzene révén szélesebb körben is hódíthatott, a muzsikusok azóta is a "magyar típusú" cimbalmot részesítik előnyben. Kortárs magyar művek születnek erre a hangszerre, Farkas Ferenc, Kocsár Miklós, Szokolay Sándor, Vavrinecz Béla, Hollós Máté és Dubrovay László kifejezetten Herencsár Viktóriának komponált darabokat. A népzenét és klasszikust egyaránt játszó cimbalomművésznő az egész földkerekségen ismert szólista és kamarazenész, nevéhez kötődik a cimbalom-világkongresszus és a Cimbalom Világszövetség létrehozása, melynek ő lett az elnöke. Ezúttal tehát modern műveket játszik, vibrálóan, teli energiával, tovább éltetve ezt a csodás hangszert.

Az Ars Nova Orbán-kórusműveket énekel
(Hungaroton)
Orbán György zeneszerző és az Ars Nova énekegyüttes kapcsolata másfél évtizedes múltra tekint vissza. Nagy szó ez mostanság, főleg a komolyzene területén. A komponista kitartó lelkesedéssel és makacs meggyőződéssel alkot, kórusműveit leginkább a számára leglényegesebb zenetörténeti hagyományok jellemzik, senkiével össze nem téveszthető stílusát a Kiss Katalin karnagy által vezetett, megannyi hazai és nemzetközi sikert megélt Ars Nova tudja legjobban közvetíteni. A kecskeméti illetőségű énekegyüttes 1990-ben alakult, mindjárt el is nyerte az athéni nemzetközi kórusverseny első díját, s azóta is verhetetlen a legtöbb kategóriában. Orbán György és Kiss Katalin áldozatos munkája, gyümölcsöző együttműködése most újabb állomásához érkezett. Nemrég megjelent lemezükön kifejezetten Orbán kórusműveiből énekelnek magyar, angol és latin nyelven, a tőlük megszokott magas színvonalon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek