Nyolcvanéves lett George Lucas Oscar-díjas amerikai filmrendező, producer, a Csillagok háborúja univerzumának megálmodója, aki - miután világdivatot teremtett - május végén a cannes-i filmfesztiválon tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehetett át.
Kép: CANNES-FILMFESTIVAL/RED-CARPET
Elhatároztam, hogy csinálok egy filmet a gyerekeknek. Ma a kalózfilmek, a westernek, a tündérmesék kimentek a divatból. Én rehabilitálni akartam azt a fantasztikus műfajt, amit a mai fiatalok nem ismernek, de amelytől a náluk idősebb nemzedékek el voltak ragadtatva… Célom az volt, hogy olyan mesét alkossak, amiben sok a fantázia, de kevés a tudomány” – nyilatkozta valahol a rendező. Gyereknek, felnőttnek világszerte mese lett. Hát sikerült!
Mindene az autó
George Lucas a kaliforniai Modesto városkában született 1944-ben. Apja, a helyi papír- és irodaszerbolt vezetőjeként azt szerette volna elérni, ha fia a családi üzletet viszi tovább. Gyermekkora akár egy filmbe is beillett volna: az udvarban cirkuszi mutatványokat, karneválokat rendezett, a közeli parkban pedig házilag barkácsolt, lábhajtású járgányaival versenyzett. Rajongva imádta az autókat, tizenhatodik születésnapját is megszállottan várta, meg is szerezte a jogosítványt. Aztán néhány nappal a középiskolai záróvizsgája előtt csaknem halálos balesetet szenvedett. Súlyos tüdősérülése következtében ébredt rá, hogy az élet nem tart örökké, és az embernek ki kell használnia azt a kis időt, amely megadatik.
Belevetette magát a tanulásba, fel is vették a modestói főiskolára, ahol pszichológiát és antropológiát hallgatott, főként a mítoszok és mesék foglalkoztatták. Vizsgái után vágóként, világosítóként és segédoperatőrként vállalt munkát. Tanársegédi állást kapott a főiskola operatőri szakán, ahol tanfolyamot szervezett. Szabadidejében elkezdett dolgozni egy új ötletén, melynek a THX 1138:4EB címet adta. Készített még egy dokumentumfilmet egy lemezlovasról, és több rövidfilmet is forgatott. Végül a munkáit benevezte a Nemzeti Diák-Filmfesztiválra, a THX a fődíjat nyerte el, A Császár és a 67.6.18 című filmjei egyaránt különdíjasok lettek. Elnyert egy ösztöndíjat, és gyakornokként bejutott a Warner Brothershez. Állandóan magánál tartott egy kamerát és egy magnót, melyekkel Francis Ford Coppolát filmezte. Egy gyűlésen valaki elmesélte neki, hogy havi 100 dollárért bérelt istállóépületben rendezett be egy stúdiót. Lucas azonnal szólt Coppolának, és megnézték ezt a stúdiót, majd 1969-ben közösen ők is egy független stúdiót alapítottak. Coppola elkészítette A Keresztapát (1972), Lucas pedig 1973-ban a félig-meddig önéletrajzi ihletésű Amerikai graffitit. A film a közönség és a kritika körében is sikernek bizonyult, öt kategóriában – köztük Lucast a rendezésért és a forgatókönyvért – Oscarra jelölték, s annyi pénzt hozott, hogy saját céget alapíthatott Lucasfilm néven.
George Lucas ötletekben nem szűkölködött, de a Csillagok háborújának filmtervét a nagy stúdiók rendre elutasították. Végül a 20th Century Fox mégis beszállt, s egy tunéziai sivatagban megkezdődött a sokszor napi 18 órás forgatás. Lucas az ifjú tehetségek (Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford) mellett a brit Sir Alec Guinnesst is megnyerte az 1977. május 25-én bemutatott, hét Oscar-díjat nyert film számára. A „messzi-messzi galaxisban” játszódó űrmese soha nem látott sikert aratott, három hónap alatt 100 millió dolláros bevételt termelt – foglalja össze a rendező életútját az MTVA Sajtóarchívumának portréja.
Jótékony célokra is
Lucas a pénzt ismét befektette, kibővítette cégét, egy trükkstúdiót és egy utómunkálatokkal foglalkozó vállalkozást is létrehozott. Következett 1980-ban a Birodalom visszavág, majd 1983-ban A jedi visszatér, ezekben írói és produceri minőségben vett részt. A közönség változatlanul imádta a Skywalkerek, Darth Vader és társaik kalandjait, a busás bevétel lehetővé tette számára, hogy régi álmát megvalósítva Kaliforniában felépítse saját kis birodalmát, a Skywalker Ranchot.A kilencvenes években három új Csillagok háborúja film elkészítése mellett döntött, amelyek az eredeti trilógia előzményeit mesélik el. A Baljós árnyak (1999), A klónok háborúja (2002) és A Sithek bosszúja (2005) egyaránt nagy kasszasiker volt. Lucas 2012-ben négymilliárd dollárért eladta produkciós cégét a Disney Stúdiónak, a vételárból egymilliárd dollárt jótékony célokra, elsősorban oktatási programokra adományozott. 2014-ben lett az új Star Wars trilógia kreatív tanácsadója, és már ebben a szerepében támogatta a 2015-ben bemutatott újabb Star Wars trilógia első részének, Az ébredő Erőnek a megszületését. 2017-ben folytatódott a trilógia Az utolsó Jedik címet viselő résszel. Lucas négy Oscar-jelölést követően 1991-ben megkapta az életmű Oscarral egyenértékű, producereknek adományozható Irving G. Thalberg-emlékdíjat. 2005-ben átvehette az Amerikai Filmintézet életműdíját, 2013-ban az Egyesült Államok legmagasabb művészeti kitüntetését, a Nemzeti Művészeti Érdemérmet, 2015-ben pedig a washingtoni Kennedy Központ díját. Bevételeinek jelentős részét jótékonysági célokra fordítja. 2014-ben feleségével 5,6 milliárd forintnak megfelelő összeget adományozott a világ tíz legjobbja közé tartozó Chicagói Egyetemnek. 2016-ban 10 millió dolláros adománnyal alapítványt hozott létre egykori alma matere, a Dél-kaliforniai Egyetem filmművészeti iskoláján, majd egy évvel később újabb 10 millió dollárral támogatta, hogy minél több társadalmi réteg tehetséges fiataljai sajátíthassák el a szakmát. Várhatóan 2025-ben megvalósul régi álma, ugyanis megnyílik Los Angelesben a filmes látvány evolúciójának történetét feldolgozó Lucas Museum of Narrative Art, ahol többek közt a filmrendező festmény-, illusztráció- és digitális művészeti gyűjteményét is láthatja majd a közönség.
Babák horror áron
Nagyon sok filmje epizódját Tunéziában forgatták, vagy a film képsoraihoz szolgáló anyagot főként Thaiföldön, a Phangnga-öbölnél fényképezték, háttérként pedig a dél-kínai város, Kujlin tájvidéke szolgáltatott alapanyagot, mely hatalmas karsztformációiról és híres, máskor valós helyszínek, a svájci magas hegyek, és az Etna környéke, a szintén olaszországi Comói-tó ihlette a filmeseket.
A Star Wars-filmeknek világszerte nagy kultusza van, a felvételekhez köthető tárgyak pedig horribilis összegekért találnak új gazdára. Nemrég 3 millió dollárt sem sajnált egy vevő a Start Wars-filmek egyik X-szárnyújának a modelljéért. Azaz, az 1977-es Star Wars-film egy évtizedekig elveszettnek hitt X-szárnyú vadászgépmodelljéért 3,13 millió dollárt, durván 1,1 milliárd forintot fizettek a dallasi Heritage Auctions aukciósház árverésén – írta a CNN. A modellt a Csillagok háborúja – Egy új remény utolsó űrcsatájának a forgatásánál használták. Annál az ikonikus jelenetnél, amikor a lázadók megsemmisítették a Halálcsillagot. A makett a speciális effektusok történetével foglalkozó Gene Kozicki nyilatkozata szerint igazi legendának számított a szakmán belül, mert évtizedeken át senki sem tudta, hogy hova tűnhetett. A szakember közölte, hogy a makett jelentősége a Máltai Sólyoméhoz, valamint az Ózban látható vörös cipőkhöz hasonlítható.
Aztán előfordult, hogy a szomszéd által hátrahagyott szemeteszsákokban talált értékes Star Wars-játékokat egy brit házaspár. A relikviákat később elárverezték, 400 ezer fontot (160 millió forintot) kaptak értük, írta az MTI. A gyűjtemény legértékesebb darabja a galaktikus birodalom flottájának parancsnoki figurája volt, 32 500 fontot ért. A saját csomagolásában eltett Jawa-figura – tíz létező ismert darabból az egyik – 27 280 fontot (11 millió forintot) ért egy vásárlónak. A jedi visszatér című Star Wars-epizód nyolc figurából álló szettje a nyolcvanas években egyenként 1,59 fontba (640 forintba) került, most azonban 1400 fontért (558 ezer forintért) ment el.
És a filmes relikviák gyűjtői különleges csemegét találtak a Profiles in History aukciósház árverési katalógusában. Valódi Star Wars-fénykard került kalapács alá. A leírás szerint a kard egyike volt annak az öt fegyvernek, amelyet az Oscar-díjas Roger Christian tervezett a Mark Hamill alakította főhős, Luke Skywalker számára, és az első, 1977-ben bemutatott Csillagok háborújában. Az aukciósház 57 millió forintra becsülte a relikvia maximális leütési árát, de visszavonták a tételt, így elmaradt a licit. A kard árverése az eredetéről szóló, „egymásnak ellentmondó információk miatt” elmaradt. A rajongók kétségeiket fogalmazták meg a kellékfegyver eredetével kapcsolatban.
Óvatosan lomtalanítsanak, kedves olvasóink! A Star Wars-relikviák általában jó üzletnek bizonyulnak az árveréseken. Korábban, 2015-ben egy Luke Skywalker-baba, amely 1978-ban gyerekjátékként került piacra, 25 ezer dollárért (7,6 millió forintért) kelt el a Sotheby's és az eBay által szervezett árverésen.