
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

A konklávé a várakozásoknak megfelelően igen hamar döntésre jutott. Már a második nap délutánján felszállt a fehér füst, azaz sikerült kétharmados többséggel megválasztani az új katolikus egyházfőt. Prévost bíboros megválasztása, aki XIV. Leó néven fogadta el az egyházfőséget, némileg meglepetést okozott, mivel nem volt az esélyesek között. Utólag azonban több tényező is azt mutatja, hogy mégsem olyan meglepetés az ő személye. Mindenesetre első megszólalásaiban máris a béketeremtésre hívta fel az érintetteket.
Forrás: Getty Images
Ha az új pápa életútját nézzük, Európából elszármazó amerikai családi gyökerekkel rendelkezik. Chicagóban nőtt fel, az a templom, ahová gyerekkorában járt, ma már zárva van, graffitikkel telefirkált az oltár helye. Talán most majd felújítják, hiszen zarándokhellyé válhat. Miután belépett az Ágoston-rendbe, és pappá szentelték, hosszú éveket töltött misszióban Peru északi, legszegényebb régiójában. A missziót persze nem úgy kell elképzelni, ahogy a középkorban gyakran előfordult: lerohanták az indiánokat, erőszakkal összetörték az amuletteket, és akaratuk ellenére keresztelték meg őket. Ma odamennek a misszionáriusok, velük élnek, iskolákat építenek, fenntartható mezőgazdasági telepeket hoznak létre együtt, és egy szerves folyamat végén alakul meg a plébánia, a templomközösség. XIV. Leó is így tevékenykedett, rövid amerikai kitérő után immár perui püspökként, ahol még a perui állampolgárságot is felvette. Kötődését az is bizonyítja, hogy első nyilvános pápai köszöntésében spanyolul is szólt a hívekhez.
Bár az amerikai hívek ujjongtak a választás után, egyesek szerint XIV. Leó a legkevésbé amerikai az amerikaiak között (már ha az észak-amerikaiakra gondolunk), más vélemények szerint viszont éppen az előélete, a latin-amerikaiakhoz való mély kötődése teheti alkalmassá, hogy az amerikai és tágabb értelemben a világ híveinek az egységét megerősítse pápasága alatt.
Ferenc pápa a regnálása alatt a választó bíborosok mintegy 80 százalékát maga kreálta, azaz nevezte ki. Ezzel tulajdonképpen garantálta, hogy az utóda az ő céljait fogja követni. Prévost bíborost a dikasztórium élére állította, ez igen közeli, személyes kapcsolatot is jelentett köztük. Így nyugodtan mondhatjuk, hogy XIV. Leó minden bizonnyal követi elődje nyomdokait.
Szent Ágoston Rendje (latinul Ordo Sancti Augustini, rövidítve OSA) a katolikus egyház egyik legrégibb és legnagyobb hagyománnyal rendelkező kolduló szerzetesrendje. Szellemiségének alapjait Szent Ágoston, a IV–V. században élt egyházatyja fektette le. Jelszavuk: „Una anima et cor in Deum” (Egy szívvel és lélekkel Isten felé). Ez a belső egységre és az isteni szeretet felé irányuló közösségre utal, amelyet a rendi testvérek a mindennapi életükkel tanúsítanak. Az ágostonosok története során számos kiemelkedő személyiséget adott az egyháznak. Közéjük tartozik Luther Márton is, aki pályafutását ágostonos szerzetesként kezdte, mielőtt a reformáció vezéralakjává vált. A rend világszerte jelen van, aktív részt vállalnak az oktatásban és szociális munkákban, és nagy szerepet játszanak a misszióban.
Székely János szombathelyi megyés püspök mondta róla a Mária Rádióban: Az új pápa első szavaival – Béke mindnyájatokkal! – felhívta a figyelmet a békére. Ezekkel a szavakkal köszöntötte Jézus a tanítványait a feltámadása után. Ezt kívánta az egész világnak, minden családnak. Ezzel kapcsolódott elődjéhez, Ferenc pápához, aki sokat tett a békéért. Székely János kiemelte még, Leó pápa beszélt arról, hogy legyünk szinodális egyház, ahol egymást meghallgatva, egymásra figyelve haladunk, mint krisztusi tanítványok, az ő útján. XIV. Leó eddigi szolgálatában mindig is fontos küldetésének tartotta, hogy szót emeljen a társadalmi igazságosság, a teremtett világ megóvása és a szegények érdekében. Ugyanakkor fontos erkölcsi kérdésekben – mint például a család és az élet védelme – Prevost bíboros kiállt az evangélium örök igazsága mellett. Beszélt arról, hogy mennyire negatív az azonos neműek együttélését propagáló média hatása, vagy a genderideológia iskolákban való terjesztése. Békés lelkületű ember, aki szereti és tiszteli az egyház kétezer éves hagyományait. Szerzetes és missziós atya volt: az új evangelizáció apostola a mi korunkban.
Miért ezt a nevet választotta? Van, aki Ferenc pápa példaképének, Assisi Szent Ferencnek leghűségesebb segítőjére, Leó testvérre gondol.
Felmerülhet Nagy Szent Leó alakja is. Az első pápa, aki ezt a nevet viselte, nevezetes volt arról, ahogy az eretnek tanok ellen fellépett, és az egyház egységét erősítette, politikájában pedig a békét igyekezett elősegíteni. Híres tette, amikor 452-ben a hunoktól mentette meg Rómát és lakosságát azzal, hogy bátran Attila elé vonult, és visszafordulásra bírta.
Az új egyházfő azonban a bíborosok előtt kijelentette: az első modern kori pápa, XIII. Leó ihlette őt. Az 1878-tól regnáló pápa az első, aki a társadalmi és szociális kérdéseket a fókuszba állította híres Rerum Novarum enciklikájával. Abban a korban a kapitalizmus és az egyre népszerűbb szocialista tanok kereszttüzében fogalmazza meg a szolidaritás, a társadalom perifériáján élő munkásság és általában véve a szegény emberek támogatásának szükségességét és az egyház meg az állam szerepét ebben. A pápai levél tartalma lényegét tekintve még ma is teljesen aktuális.
XIV. Leó tehát minden bizonnyal a béketörekvése mellett a szegények, a társadalom elesettjei, a globalizmus kárvallottjai mellett fog kiállni.
Az új pápa nem a Ferenc nevet választotta. Ha elődje nevét vette volna fel, még erősebb egységet jelképezne vele. Tudni nem tudjuk, de feltételezhetjük, hogy szemléletében és személyiségében is van különbség kettejük között. Hangsúlyozandó, hogy az eddigi megnyilatkozásait még nem pápaként tette, de például ellenzi a nők klerikalizálását, azaz, hogy őket diakónussá lehessen szentelni. (A diakónus szolgálót jelent, aki az igeliturgiát végezheti, és családos férfi is lehet.) Az LMBTQ-val szemben is erős, konzervatív kritikát fogalmazott meg.
Ferenc pápa kiválóan élt a modern kommunikáció eszközeivel, XIV. Leó sem hanyagolhatja el ezeket, de talán az ő habitusa és szerzetesi rendjének mintája alapján visszafogottabb karakter elődjénél. Ez persze nem azt jelenti, hogy kevésbé aktív és dinamikus vezetője lesz egyházának.
A sportot ő is szereti, aktívan teniszezik még ma is, kedvenc amerikai sportja a baseball, csapata mi más lehetne, mint a Chicago White Sox. A focit is szereti, amióta Olaszországban él, az AS Roma szurkolója, egy közeli ismerőse jegyezte meg, hogy legutóbb, már Ferenc halála után, amikor csapata kínszenvedve csikarta ki a győzelmet, megjegyezte: „A Roma győzelme Ferenc pápa első csodája a halála után.” Úgy tűnik, humorérzéke is van.
Robert Francis Prevost bíboros (született: 1955. szeptember 14., Chicago, Illinois, Egyesült Államok) apai ágon francia és olasz, anyai ágon spanyol felmenőkkel rendelkezik. Az 1980-as évektől Ágoston-rendi (OSA) misszionáriusként hosszú esztendőket töltött Peruban, mielőtt két egymást követő ciklusra megválasztották a szerzetesi közösség generálisának. Később még az állampolgárságot is megkapta.
1982-ben pappá szentelték. 1985-ben csatlakozott a perui Ágoston-rendi misszióhoz. 1987–1988 között az Egyesült Államokban volt hivatásgondozó és misszióigazgató a chicagói tartományban, majd visszatért Peruba, ahol tíz évig vezette a trujillói szemináriumot, kánonjogot tanított. 2015-ben Ferenc pápa Peruban a Chiclayói egyházmegye püspökévé szentelte. 2023 januárjától a Püspöki Dikasztérium prefektusa, amely testület a püspökök kinevezéséért felel. 2023. szeptember 30-án bíborossá kreálták.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu