45 milliárdot nyertünk a brüsszeli alkun

Öt milliárd euró rengeteg pénz. Főleg, ha talált. Így érthető, hogy alig tudtak megállapodni felhasználásáról az unió kormány- és államfői találkozójukon. Ötlete persze mindenkinek volt az eredetileg agrártámogatásokra szánt összeg elköltésére.

ForrásvidékO. Horváth György2009. 03. 21. szombat2009. 03. 21.
45 milliárdot nyertünk a brüsszeli alkun

Az úgy volt, hogy két éve és tavaly a világban gabonahiány alakult ki és emiatt égbeszöktek az árak. Emiatt az eredetileg a nyomott árak okozta piaci zavar kiküszöbölésére szánt uniós agrárpénzek egy részét – 5 milliárd eurót – nem kellett intervencióra felhasználni, így a kasszában maradt.

Brüsszelben most mindenki arról okoskodik, mire is kellene elkölteni ezt az irdatlan – a magyar államháztartási hiánynál másfélszer nagyobb – keretet. Erről vitáztak most csütörtök-pénteken a tagországok állam- és kormányfői.

Egyesek állítják, hogy csak agrár- és vidékfejlesztésre használható e pénz és uniós jogszabályokra hivatkoznak. Mások más célokra fordítanák, és ez a vonal győzött. Azt mondják, hogy az Európai Bizottság finanszírozzon energiaügyi és távközlési – vidéki szélessávú Internet-ellátási - beruházásokat, illetve gazdaságélénkítést belőle.

Magyarország az eddigi egyeztetések nyomán szlovákiai, romániai, és horvátországi gázhálózat-összeköttetéseire kapna uniós támogatást – összesen 80 millió eurót, 24 milliárd forintot -, illetve 20 millió euró – 6 milliárd forint - jutna az ország áramellátásnak Győr-Bécs összeköttetésének fejlesztésére. Másik, hazánkat is jócskán érintő döntés, hogy jelentős összeget áldoznának a Nabucco gázvezeték építésére is, melyből Magyarországra 15-21 milliárd forintnyi rész jut majd. Így – az itthoni Internet-fejlesztési 13,5 milliárd forinttal együtt -összesen nagyjából 60-65 milliárd forintnyi uniós támogatáshoz jut az ország, s ezzel áll szemben a 12-13,5 milliárd forintnyi befizetés, mellyel az unió kasszájához járulnánk hozzá.


Döntöttek arról is, hogy 25 milliárdról 50 milliárd euróra emelnék az EU szegényebb, a válság miatt nagyobb műbajban lévő tagországainak szánt stabilizációs csomag keretét. Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor a 25 milliárdból még megvan 15 milliárd. Ugyanakkor az unió vezetői szerint a Nemzetközi Valutalappal közösen kell kisegíteni a bajba jutott tagállamokat, ezért az IMF 250 milliárd dolláros hitelkeretének megduplázását javasolják. Ehhez az uniós országok 75 milliárd euróval járulnának hozzá.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek