Milliárdok disznóólra

Mintegy 5,8 milliárd forintot nyertek el állattartó telepek korszerűsítésére az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program pályázatán a Vas megyei gazdák - közölte Szabóné Kakas Irén, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH) főigazgatója.

ForrásvidékFVM - Szabad Föld Online2009. 06. 25. csütörtök2009. 06. 25.

Kép: Kerekegyháza, 2009. április 14.Barimfitelep. Csirke.Fotó: Ujvári Sándor

Milliárdok disznóólra
Kerekegyháza, 2009. április 14.Barimfitelep. Csirke.Fotó: Ujvári Sándor

A támogatásból hatvan állattartó telep korszerűsítése valósítható meg. A beruházások legfőbb célja, hogy a telepek megfeleljenek az európai uniós követelményeknek. A gazdasági válság miatt elhúzódhat a beruházás, de könnyítést jelent, hogy a vállalkozók az önrészhez újabb hitelt igényelhetnek, és meghosszabbították a befejezés határidejét is.

Az elmúlt években elmaradtak a korszerűsítések, az állattenyésztőknek nem volt lehetőségük a beruházásokra, ezért az ágazat nem tudott versenyképes maradni. A magas takarmányárak, energiaárak miatt megnövekedtek az állattartás költségei, így a gazdáknak gyakran nem éri meg fenntartani a telepeket – számolt be az origo.hu. A kisüzemekben "elöregedett" az a generáció, akik még tradicionálisan foglalkoztak az állattartással, a fiatalok pedig a magas önköltség és az alacsony jövedelmezőség miatt nem vállalják a pluszterheket.

Néhány évtizeddel ezelőtt a szarvasmarha-tenyésztés volt a mezőgazdasági termelés egyik fő ágazata Vas megyében, de az elmúlt években elvesztette ezt a pozícióját. Évente folyamatosan négy-öt százalékkal csökken a szarvasmarhák száma. Jelenleg ötvenegy telepen huszonhétezer szarvasmarhát tartanak, míg húsz évvel ezelőtt az állomány száma meghaladta a százhúszezret. Változott az állomány összetétele is; növekedett a hús- és kettős hasznosítású állatok tartása. Régebben inkább a tejhasznú állomány volt a döntő, de a tej ötvenöt forintos felvásárlási ára miatt veszteségessé vált a tejhasznú állatok tartása.

A telepeken negyvenhatezer sertést tartanak , de évről évre csökken a sertésállomány is. A takarmányárak ingadozása és a korszerű technológia megvalósításához szükséges tőke hiánya miatt bizonytalanná vált az állattartók helyzete. A kedvezőtlen folyamatot a vágósertés termelői árának átlagosnál magasabb emelkedése és a takarmányárak csökkenése sem tudta mérsékelni. Korábban a sertéstenyésztés hetven százalékát a magángazdaságok bonyolították le, de ezek nagy része már megszűnt és csak egy-két nagyobb vállalkozás maradt meg. Vas megyében jelenleg két és félmillió baromfit tartanak, de az elmúlt években a magas takarmányárak ezt az ágazatot is sújtották. A baromfitenyésztők és a pulykatartók sokáig meg tudták őrizni pozíciójukat, viszont a vágóhidak számának csökkenése, a termelői árak ingadozása kiszolgáltatottságot jelent a gazdáknak.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek