Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A juhászfamíliából származó Baranya Zoltán hat éve úgy döntött, hogy kecskéit és birkáit ökológiai módon tartja. Csakhogy egyelőre se a biotej, se az ökológiai előírások szerint nevelt bárányok ára nem tükrözi a különleges minőséget.
Kép: birka juh állattartás juhász hús vágás nyúzás baranya zoltán 2009 10 03 Fotó: Kállai Márton
A Duna partján fekvő Süttő felől igyekszünk a Gerecse hegység lábánál fekvő Bikolpusztára. Ötven éve még ötszázan laktak itt, mára ötvenen maradtak. A fiatalok másutt kerestek és találtak munkát. Pedig az úristen jókedvében teremthette a vidéket: erdők, legelők, szántók váltogatják egymást a dimbes-dombos tájon. Messziről látszanak az egykori téeszmajor felújításával kialakított hodályok és az igényes lakóház. Mégis a fedett szénatárolók jelzik leginkább: nem olyan helyre érkeztünk, ahol silány takarmányt vetnek a jószág elé.
Kecskék sorakoznak éppen a fejőállásban. A fejőgép zúgása a kísérőzenéje abrakolásuknak. Nem tudják, hogy biotakarmányt ropogtatnak, de láthatóan jólesik nekik. Baranya Zoltán székelyföldi juhászai háromszáz anyajuhot és kétszáz kecskét fejnek reggel és este. A birkák hat százalék fölötti zsírtartalmú tejéből öt-hat liter kell egy kiló sajthoz, a hígabb kecsketejből tízliternyi – magyarázza a gazda.
Naponta négyszáz liter kerül a hűtőtartályokba, s hetente kétszer jön érte a felvásárló – aki másoktól is vesz alapanyagot, így aztán a bikolpusztai biotejből is szokványos sajtot készít. A kecsketejért literenként 105, a juhtejért 150 forintot fizet. Baranya úgy véli, 170 forint lenne a biokecsketej versenyképes ára. Ő ennyiért is adja a hozzá betérőknek. De azért mutatóba készítenek biosajtokat is. Vevőik nemcsak a kitűnő íz, hanem a kedvező ár miatt is visszajárnak. Kilónként 2200 forintért adják azt, amiért a boltokban 6800-at kérnek.
Már állnak a sajtüzem épületei, de csak akkor érdemes nagyban belevágni a saját gyártásba, ha előtte piacot szereznek az árunak. Ez nem lesz egyszerű, de meg kell oldani: ha már biominőségű az alapanyag, legyen az a belőle készülő élelmiszer is. Másként hiába fizeti a Biokontroll Hungária által végzett ellenőrzéseket, hiába termeli ökológiai módon a takarmányokat.
Időközben az utolsó kecske is elhagyta a fejőházat, leállították a gépeket. A fejőmunkás juhászok a magyar nyelv szépen és jellegzetesen hangzó székely változatát beszélik. A 32 éves Szőcs Csaba Sepsiszentgyörgy környékéről érkezett, már hatodik éve egy helyen dolgozik. Amikor megszólítom, megtudom, hogy világéletében juhokkal foglalkozott.
– Otthon sokat voltam a legelőn – közli kissé szabódva. – Nem jártunk be naponta, kora tavasztól késő őszig kinn voltunk az erdőn-mezőn a juhokkal. A karám mellett ácsolt bódéban háltunk. Ott kellett aludni a nyáj mellett, nehogy a birkákat elvigye a medve.
Baranya Zoltán azért fogad erdélyi magyarokat, mert aki itthon juhász, az többnyire a saját nyáját őrzi. Magyarországon nagyon nehéz hozzáértő, megbízható alkalmazottakat találni, minthogy az ember a birka rabszolgája évi 365 napon át. A Bikolpusztán fiatal feleségével és kisgyermekével élő juhász nagyon szeretné már, ha olyan számlát mutathatna az őt csodabogárnak tekintő társainak, amivel feketén-fehéren bizonyíthatná: több pénzt kapott a tejért vagy a bárányért, mint ők. Szerinte a magyar báránypiacot uraló és kihasználó olasz vevők helyett az igényes német, osztrák vagy svájci piac adhatna értelmet a biogazdálkodásnak. Nemrég felcsillant a remény: a kunszentmiklósi székhelyű Öko-Juh Kft. szervezésében egy német bébiételgyártó cég vásárol tőle bárányokat, méghozzá igen jó áron. Hogy mennyiért, arról majd az elszámolás után nyilatkozik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu