Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vége felé közeledik a példátlan spekulációk ideje a mezőgazdaságban keleti szomszédunknál is: a prognózisok szerint a föld ára legfeljebb 20%-kal nőhet évente.
Kép: Szántóverseny Farmoson szántás eke traktor mezõgazdaság mezögazdaság gazdálkodás falu vidék 2008.07.26. fotó: Németh András Péter
Jelenleg egy hektár mezőgazdasági földterület megszerzése 2000-3000 euróba kerül, attól függően, hogy milyen a talaj minősége és az ingatlan mérete. A következő tíz évben az árak lassan tovább fognak nőni, amíg el nem érik a más európai országokban megszokott szintet – például Ukrajnában, az Egyesült Királyságban, Ausztriában és Franciaországban háromszor-négyszer magasabbak a földárak.
A mezőgazdasági földterületek Romániában is célponttá váltak, különösen az utóbbi két évben. A romániai bejegyzésű cégek mögötti külföldi befektetők (leginkább dánok, hollandok, franciák és portugálok) egybeolvasztották az apránként felvásárolt parcellákat, több száz vagy több ezer hektárnyi összefüggő területeket hozva létre. Ezeken a nagy területeken persze hatékonyan gazdálkodnak is.
Időközben persze változtak a földvásárlási szokások. 2005–2008 között a román föld ára 100% és 500% (!) közötti növekedést produkált az előző évihez képest – a 2005-ös hektáronkénti 300 eurós ár 2007-re 1500-2000 euróra emelkedett. 2007-ben a földek ára stabilizálódni kezdett, és mostanság már rövid távon nem ingadozik a korábbiakhoz hasonló, megsaccolhatatlan mértékben.
A pénzügyi válság megtépázta a termőföld-tranzakciókkal foglalkozó ingatlancégeket is. A külföldiek most már teljes, működő gazdaságokat vagy nagy, összefüggő területeket vásárolnak. Pár évvel ezelőtt még egy-két hektáronként vásárolták fel a területeket – de most már nem engedhetik meg maguknak, hogy hónapokig vagy évekig várjanak, míg sikerül kialakítaniuk egy nagy területet, és ma már az is fontos probléma, hogy a sok kis tranzakció után megannyi alkalommal kell nem kis összegeket kifizetniük a például az átírásért vagy egyéb költségekként. Ráadásul sokba kerül megküzdeni az utóbbi évek aszályaival, a hivatalok szertelenségével, az infrastruktúra hiányával, a Kárpátokon túli részen a zavaros ingatlan-nyilvántartással (Románia azon részein 1991 előtt nem létezett ilyen intézmény).
Nem titok, hogy a külföldiek több pénzt fizetnek a földért. A mezőgazdasági földterületet vásárlók több mint 60%-át romániai cégek külföldi részvényesei jelentik, de a románok sem szüntették be teljesen a földvásárlást. Ez az aránytalanság elsősorban azért létezhet, mert a külföldiek hajlandóak többet fizetni, nem ritkán kétszer annyit kínálnak az eladónak, mint a románok.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu