Földrengés: elfolyt a chilei bor, eluszott a lazac, rohad az alma

Csaknem egy hónapja, hogy számos földrengés rázta meg Chilét, melyek közül egyik elérte a 8,8 fokot a földrengések mérésére alkalmazott Richter-skálán. A frissen – épp az egyik utórengés idején – hivatalba lépett új chilei elnök szerint a földrengés nyomán az országát sújtó szökőár olyan hatalmas károkat okozott, hogy az újjáépítés 3-4 évbe is telhet. A következő kormánynak csaknem minden idejét a katasztrófa okozta károk felszámolására kell majd fordítania.

GazdanetKirály Farkas2010. 03. 26. péntek2010. 03. 26.
Földrengés: elfolyt a chilei bor, eluszott a lazac, rohad az alma

A földrengés hatását a dél-amerikai ország határain kívül is érezni fogják. Az már most szinte biztos, hogy a chilei borok kedvelőinek szerte a világon mélyebben kell idén a zsebükbe nyúlniuk, mivel a földindulás komolyan károsította a borágazatot. 125 millió liter bor egészen egyszerűen elfolyt a sérült hordókból-tartályokból, 250 millió dollár értékű nedű ment így kárba. Az árak emelkedését okozza az is, hogy sok helyen tönkrementek, a beszámolók szerint néhol pedig teljesen eltűntek – a földbe süllyedtek – az utak, így igen körülményessé vált a bor eljuttatása a kikötőkbe.

Ám nem a borászat az ország legtöbbet elszenvedett gazdasági ágazata. Chile egyik fő exportterméke a két évtizede sikeresen tenyésztésbe vont lazac – a termelés húsz év alatt megnyolcszorozódott, az ágazat 53 ezer embert foglalkoztat, évi kétmilliárd dollárt hozva az országnak. Csakhogy a halfarmok nagy része azon a vidéken van, ahol a földrengés epicentruma is volt, s legtöbbjük jelentős károkat szenvedett el. Ezért a világ jelenleg második legnagyobb lazacexportőre minden bizonnyal több helyet fog esni a ranglistán, míg a lazac ára, éppen ellenkezőleg, egyre feljebb fog kúszni.

Hasonló okok miatt az alma világpiaci ára is emelkedhet idén. Chile a világ harmadik legnagyobb almaexportőrje. A földrengér után a termesztőknek komoly gondokat okoz az áramellátás akadozása vagy hiánya, valamint az utak már említett állapota. Rodrigo Echeverria, Fedefruta gyümölcstermelői szövetség első embere azt nyilatkozta, hogy a chilei almaexport idén valószínűleg öt százalékkal fog csökkenni, ami már áremelkedést vonhat maga után. Nincsenek kifogástalan állapotban a gyümölcsrakodó kikötők sem: Talcahuano kikötője mintegy 100 millió dolláros javításokra vár, San Vicente kikötőjét pedig körülményes megközelíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek