Ijesztő lett a természetvédelem?

Az agrár-környezetgazdálkodási programot szeretik a gazdák, a Natura 2000-től viszont félnek. A hatóság általában rossz üzenetet közvetít, pedig a természetvédelemre nem kötelezettségként, hanem lehetőségként kellene tekinteni - derül ki a Védegylet és a Szent István Egyetem közös kutatásából.

GazdanetIlijin Kinga2010. 03. 12. péntek2010. 03. 12.
Ijesztő lett a természetvédelem?

Félnek a Natura 2000 programtól a gazdák, mert alig tudnak róla valamit azon kívül, hogy kötelező. Ez az egyik megállapítása annak a kutatásnak, amelyet tavaly ősszel végzett a Védegylet és a Szent István Egyetem. A kutatók gazdákkal, természetvédelmi őrökkel, falugazdászokkal, erdészekkel, vízügyesekkel és polgármesterekkel készítettek interjúkat, hogy megtudják, milyen ellentétek vannak a hivatalos természetvédelem és a gazdálkodók közt. A kutatás kiderítette, hogy miközben a legtöbben elfogadják az agrár-környezetgazdálkodási programot, sőt, részt is vesznek benne, a Natura 2000-től inkább félnek. Jellemzően azért, mert nem tudják, milyen lehetőségeket rejt, de mivel kötelező, attól tartanak, hogy kérdés nélkül büntetnek miatta.

- A Natura 2000-es területen gazdálkodókhoz gyakran el sem jutott, hogy a terület, amit használnak, védett. A területek kijelölése után az önkormányzatokhoz érkezett egy papír, amiről a gazdák hol értesültek, hol nem, attól függően, hogy az önkormányzat és a falugazdász mennyire volt felkészült és aktív - mondta el lapunknak Fabók Vera, a kutatás vezetője.

A Natura 2000 európai uniós természetvédelmi hálózat, melynek célja a biodiverzitás, vagyis a faji sokszínűség megőrzése. Központilag jelölik ki azokat a védelem alatt álló területeket, melyeken be kell tartani bizonyos természetvédelmi szabályokat, akkor is, ha ezeken a földeken gazdálkodás folyik - hiszen a kímélő mezőgazdaság hozzájárulhat a természetvédelemhez. A problémát az jelenti, hogy a gazdák nem minden esetben tudják pontosan, hogy milyen szabályokat kell betartaniuk és miért. Pedig a természetvédelem és a mezőgazdaság céljai ugyanazok: hosszú távon fenntartani a természeti környezetet, a földeket használni és nem kihasználni. A Natura 2000-es területet használóknak ráadásul kompenzáció is jár és különféle támogatások, erről azonban ritkán értesülnek a gazdák.

Fabók Vera szerint az agrár-környezetgazdálkodási programnak sokkal nagyobb a támogatottsága a gazdák körében – egyrészt mert erre senki nem kötelezi őket, másrészt mert ezzel kapcsolatban sokkal több információ áll rendelkezésre. Ez a program hasonló célokat szolgál, mint a Natura 2000: a fenntartható, környezetbarát gazdálkodást. Ezt ugyanakkor a legtöbb gazda ismeri, tudják, hogy sok támogatás nyerhető vele, s sokan részt is vesznek benne, mert jó lehetőségnek tartják. A nemzeti parkoknak és a falugazdászoknak fontos feladata lenne tudatosítani, hogy az európai uniós Natura 2000 ugyanilyen, lehetőségeket rejtő program, épp csak azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben nem választható a részvétel. A gazdáknak szervezett fórumok azért kínálnak lehetőségeket a beleszólásra, de ehhez elengedhetetlen az érintett gazdálkodók aktív részvétele, s a falugazdászokkal és természetvédelmi őrökkel való kommunikáció is nagyon fontos, hogy mindenki a lehető legtöbbet hozhassa ki a természetvédelem nyújtotta lehetőségekből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek