Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ma indult a már szokásosnak mondható élelmiszer-biztonsági ellenőrzés sorozat, mely a húsvét előtti időszakban a húsfélékre, tojásra és édesipari termékekre koncentrálódnak.
Március 16 és április 4. között az élelmiszer-biztonságiakon kívül más társhatóságok – rendőrségtől, a munkaügyi felügyelőkön át az APEH munkatársakig – járják az ország húsüzemeit, sertéstelepeit, ellenőriznek utakon, piacokon, boltokban, vendéglátó helyeken. A cél, hogy megelőzzék az egészségre veszélyes, feketén, vagy szabálytalan körülményke között előállított, forgalmazott termékek árusítását. Minderről Süth Miklós, országos főállatorvos beszélt.
A szakember beszámolt arról is, hogy figyelnek az állatjóléti szabályok betartására éppúgy, mint a takarmány összetételre. Vagyis az egész húsvertikum a malactól az étterem pincéréig számolhat a következő hetekben ellenőrzéssel.
A szigor megmagyarázható: az utóbbi években egyre kevesebb a gond ezen a téren. A hatóságok évek óta rendszeresen razziáznak húsvét, karácsony előtt és alatt - Kikelet és Csillagszóró hadműveletek -, illetve a nyári szezonban. Ennek megfelelően kirívó esetek már alig fordulnak elő.
Süth szerint tavaly összesen 70 090 -féle hússal kapcsolatos készítményt vizsgáltak meg. Ebből 58 156 volt magyar termék, és ezeknek csupán 0,56 százaléka volt problémás. Az EU-ból származott 11 500 termék, ennek már a,85 százaléka volt kifogásolható, míg más országokból származó import terméknél már 8,6 százalékos volt az arány. Tehát ebből is látszik, hogy a legbiztonságosabb termékek, magyar termékek – szögezte le Süth, aki elmondta még, hogy tavaly 232 esetben – ez 438 terméket érintett – összesen 22,6 millió forint bírságot kellett kivetni a hatóságoknak, 74 figyelmeztetés volt és 360 esetben – itt ez párosulhatott pénzbüntetéssel is – megsemmisítették a termékeket.
A legtöbbször a termékek jelölésével van gond. Azaz jelöletlen, hibásan vagy hiányosan jelölt termékek kerülnek forgalomba. Ezt követi az összetétel feltüntetésével kapcsolatos gond. Itt vagy nem a valós összetételt írták rá, vagy az összetétel eleve nem felel meg a hazai Élelmiszerkönyv előírásainak. Nézik még a mikrobiológiai fertőzöttséget, illetve az úgynevezett szermaradványt és a genetikailag módosított termékre felhívó figyelmeztetés meglétét is. (Ugyanis ilyen GMO-anyag lehet az ételeinkben, ez nem tiltott dolog Magyarországon, de ezt fel kell tüntetni a csomagoláson.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu