Szusievők végveszélyben

Botrányokat kavar Franciaországban, hogy az Európai Unió – a gallok támogatásával – kezdeményezi, hogy a vörös tonhalat vegyék fel a védett fajok listájára.

GazdanetTanács Gábor2010. 03. 06. szombat2010. 03. 06.
Szusievők végveszélyben

Ezer halász és ugyanennyi feldolgozóipari alkalmazott munkahelye szűnhet meg Franciaországban, amennyiben az Európai Unió szándékainak megfelelően első fokú védettséget kap a vörös tonhal. Az unió környezetvédelmi biztosa úgy látja, hogy az állományt túlhalásszák, annak nagysága 15%-kal marad el a kívánatostól. A védetté nyilvánítást a védett fajok nemzetközi kereskedelméről szóló úgynevezett washingtoni egyezmény keretein belül képzelik el.

A vörös tonhal nagy kort megél, akár fél mázsásra is megnőhet. A hús legfőbb fogyasztója Japán, a szigetország lakói falják fel az éves termelés 80%-át. Európa legnagyobb vörös tonhal-exportőre Franciaország. Az állomány csökkenését már évekkel korábban érzékelték, ezért 2006-ban olyan korlátozásokat vezettek be, amelyektől a helyzet javulását várták: tíz kilóról harmincra emelték például a legkisebb kifogható méretet. A korlátozásoknak és kvótáknak meg is lett az eredménye: az ágazat bevételei a negyedére estek vissza.

A halászok képviselői vitatják, hogy csökkenne az állomány: szerintük a négy évvel ezelőtt bevezetett intézkedések eredményesek voltak, egyre több a vörös tonhal. Kutatók és ellenkutatók feszülnek egymásnak, amit az tesz lehetővé, hogy a halak számolására nincsenek pontos módszerek – elsősorban légi megfigyelésből származó becslésekkel dolgoznak a szakértők.

A halászok mindenesetre el vannak keseredve: egyik képviselőjük egyenesen azt nyilatkozta a Le Figaronak, hogy a koppenhágai klímacsúcs sikertelensége miatti környezetvédelmi pótcselekvésről van szó, egy komoly érdekérvényesítő képességgel nem rendelkező csoport kárára demonstrálja az Unió, hogy igenis számít neki a környezet védelme: az ötletet nemes egyszerűséggel elmebetegnek nevezte.

Nem csak a francia halászok ellenzik a vörös tonhal védelmére tett intézkedéseket. Az unión belül a mediterrán országok többsége sem lelkesedik az ötletért. A legnagyobb ellenzője a tervnek maga Japán, amely részese a washingtoni egyezménynek, és amennyiben a vörös tonhal az egyezmény listájára kerülne, a szigetország lakói egyik kedvenc szusi-alapanyaguknak mondhatnának búcsút.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek