Ne csak ingyen étel legyen!

Harmadik alkalommal indul útjára a Syngenta és a Magyar Élelmiszerbank Egyesület közös akciója, az Élelmiszer lavina, amely idén egy önkormányzati pályázattal is kibővül.

GazdanetPethes József2010. 04. 23. péntek2010. 04. 23.

Kép: Kecskemét, 2010. március 08. Ebédosztás a Wojtyila házban Kecskeméten. Fotó: Ujvári Sándor

Ne csak ingyen étel legyen!
Kecskemét, 2010. március 08. Ebédosztás a Wojtyila házban Kecskeméten. Fotó: Ujvári Sándor

Az Élelmiszerbank és a Syngenta által idén februárban meghirdetett programra 26 pályázat érkezett. A pályázatok nagy része széles körű helyi összefogásra épül – az önkormányzatok mellett több helyen részt vesznek a munkában a helyi polgárőr egyesületek, családsegítő szolgálatok, általános iskolák, környezetvédelmi egyesületek is. Bár eredetileg csak 5 pályázat befogadását tervezték, a támogatásra érdemes pályázatok nagy száma miatt végül 9 nyertest hirdetettek: Iharos, Somogyvár (Somogy megye), Nyírvasvári, Kemecse (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), Magyarszerdahely (Zala megye), Nádasdladány (Fejér megye), Örkény (Pest megye), Sárpilis (Tolna megye) és Zsadány (Békés megye).

Ez azt jelenti, hogy ezeken a településeken ezentúl nemcsak készterméket adnak a rászorulóknak, hanem vetőmagot, növényvédő-szert is, hogy saját maguk termeljék meg az általuk elfogyasztott élelmiszerek egy részét. Így az idén mintegy 11 hektáron indul el a termelés, amely összesen körülbelül 2500-3000 embernek nyújt segítséget – mondta Timár András, a Syngenta marketing-igazgatója.

A kistermelői program mellett folytatódik az Élelmiszer lavina hagyományos programja is, amelyet a Syngenta 12 millió forint értékű növényvédőszer- és vetőmag felajánlása indít útjára. Az alapanyagokat olyan mezőgazdasági termelők kapják, akik vállalják, hogy a kapott adomány felhasználásával búzát, napraforgót és burgonyát termelnek, majd saját felajánlásukat is hozzátéve továbbadják. A mezőgazdasági termékekből a programhoz csatlakozó élelmiszer-ipari vállalatok tartós élelmiszert állítanak elő, és ugyancsak a saját adományukkal megnövelt értékben rászorulóknak ajánlják fel. A Haladás Mezőgazdasági Zrt. például burgonyát, a Borbás-Ker Kft. napraforgót, a Simon Kft. pedig búzát ajánl fel. A napraforgó feldolgozását, és étolaj felajánlását az NT Kft. vállalta, míg a búzából a Gyermely Zrt. tésztát, a Cerbona Zrt. pedig müzliszeletet állít elő. Az élelmiszercsomagokat a Magyar Élelmiszerbank Egyesület fogja szétosztani az év második felében.

Tavaly 94 tonna élelmiszert osztottak szét tízezer családnak, tudtuk meg Cseh Balázstól, az egyesület elnökétől, aki bízik a kistermelői program kedvező fogadtatásában is, amely remélhetőleg hozzájárul a helyi összefogás erősítéséhez és munkalehetőségek teremtéséhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek