Részleges fegyverszünet a tejágazatban

A francia tejtermelők kisebb szervezetei tovább tüntetnek, míg a nagyok megállapodtak a feldolgozókkal. Az utóbbiak azt kérik, hogy a tejárak megállapításánál vegyék figyelembe az alacsonyabb német árakat is.

GazdanetTanács Gábor2010. 04. 08. csütörtök2010. 04. 08.
Részleges fegyverszünet a tejágazatban

Sosem látott nagyságú és mennyiségű tüntetésen van túl a tejágazat Franciaországban: az ágazati egyeztető szervezet – amelyben a termelők, a szövetkezetek, illetve a feldolgozók képviselői ülnek – több, mint tíz napon keresztül tárgyalt eredménytelenül. Végül a mezőgazdasági miniszter, Bruno Le Maire nyomására sikerült megállapodni abban, hogy a felek visszatérnek a tavaly júniusban aláírt egyezségükhöz, viszont a tej ajánlott árának a kiszámításába új szempontokat is belevesznek – így például a fő konkurenciának számító német tejárakat, a vaj és a tejpor árakat is.

A tavaly júniusi megállapodást – amelyet akkor mindkét fél kritikával illetett – a feldolgozók rúgták fel, arra hivatkozással, hogy az egész francia tejágazat kiszorul a piacról, ha megfizetik a kialkudott 26-28 eurócentes (72-74 forint) literenkénti árat. Miközben a kvóták megszüntetése miatt a piacon túlkínálat van, elsősorban a német, holland, belga tej jelentősen olcsóbb a franciánál, a feldolgozók saját versenyképességüket teszik kockára, ha drágán vásárolnak. A francia termelők viszont arra hivatkoznak, hogy a tej önköltségénél kevesebb még a júniusi egyezségben kialkudott összeg is, amely csak a veszteségeik csökkentésére elegendő.

Az elmúlt hónapok a francia mezőgazdaságban a tejtermelők problémáiról szóltak: szinte minden napra jutott egy-egy tüntetés, blokád vagy hasonló demonstráció. Az agrárminiszter nyomására elfogadott egyezségben a felek visszatértek a tavaly júniusban meghatározott keretek közé: a második negyedévben a tejárak 27-28 eurócent (71-74 forint) körül alakulnak majd. Ugyanakkor a feldolgozók kérésére a méltányos ár kiszámításánál egy sereg olyan tényezőt figyelembe vesznek majd a jövőben, amely nem a termelőknek kedvez: például az úgynevezett versenyképességi faktort, amely gyakorlatilag a francia és a konkurens német tejárak közti eltérést jelenti.

Az egyezséget ráadásul csak a nagyobb termelőket tömörítő FNSEA (Mezőgazdasági Termelői Szervezetek Országos Szövetsége), illetve ennek tejágazati szárnya írta alá, több kisebb érdekvédelmi szervezet (mint például a Független Tejtermelők Egyesülete, az APLI) kevésnek találja a kialkudott árat: ezek folytatják a tüntetéseket.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek