Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem Marokkó a bűnös, hanem az a termelő, aki a mérgező paprikát piacra dobta - ez a konklúziója a marokkói nagykövet nyilatkozatának. A Magyarországra vegyszeres paprikát eladó termelőt hazájában kizárják az exportból.
Megijedhetett a piacvesztéstől Marokkó: az észak-afrikai ország budapesti nagykövete kedden sajtótájékoztatón jelentette be, hogy kizárják az exportból azt a termelőt, aki több alkalommal is vegyszerrel szennyezett paprikát adott el Magyarországra. A magyar felhördülés miatt még a marokkói paprikatermelők szövetségének egy képviselője, Iszmail Hbibi is hazánkba látogatott - számol be az MTI. A termelő feladata elsimítani a botrányt, így többször is hangsúlyozta, hogy először fordult elő ilyen eset és csupán egy exportőr termésével akadtak gondok. Ezt egyébként Marokkóban is felháborítónak tartják, hiszen náluk is ugyanolyan élelmiszerbiztonsági előírások vannak érvényben, mint az Európai Unióban, s ellenőrző rendszereik is az európai közösség által elismertek.
Az utóbbi kommentárra azért is lehetett szükség, mert néhány hete elterjedt a hír: Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő Brüsszelben kezdeményezte, hogy az Európai Bizottság függessze fel a marokkói paprika importját. A képviselő egy korábbi esettel példálózott, amikor a kínai méz importját függesztették fel évekre az abban talált antibiotikumok miatt. A marokkói eset után újra felerősödtek az unión kívüli, harmadik országból származó importot ellenző hangok. Az érvek közt a legfontosabb, hogy a közösségen kívüli államokban más biztonsági szabályozások vannak érvényben, mások az engedélyezett vegyszerek és technológiák, mint a tagállamokban. Ezt a jelek szerint sikerül kivédenie Marokkónak a szerintük kezdő kistermelő kizárásával.
Az észak-afrikai királyság paprika-exportjának 0,5 százaléka érkezik Magyarországra, ez 5-7 ezer tonnás kivitelt jelent - írja az MTI, arról azonban nem szól, hogy a teljes európai uniós piac elvesztése mekkora kiesést okozhatott volna Marokkónak. Magyarországon az import összesen a termés 5 százalékát adja, azaz körülbeül 10 ezer tonnányi, ennek a fele származik Marokkóból. A teljes, 200 ezer tonnányi termésnek 20-25 százalékát ugyanakkor mi is exportáljuk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu