Már megint dioxin-botrány van!

A német hatóságok Ukrajnát hibáztatják azért, mert a napokban dioxint tartalmazó tojásokat találtak több németországi szupermarketben. A németek szerint a Hollandiából importált baromfitápba az Ukrajnából szállított kukorica révén jutott be ez a veszélyes méreg. Az ukrán kukoricatermesztők tiltakoznak.

Gazdanet2010. 05. 13. csütörtök2010. 05. 13.

Kép: Kecskemét, 2009. október 05. Tojás, tyúk. Fotó: Ujvári Sándor

Már megint dioxin-botrány van!
Kecskemét, 2009. október 05. Tojás, tyúk. Fotó: Ujvári Sándor

Az elmúlt napokban a német Rewe és Lidl áruházlánc polcairól tömegesen kellett visszavonni olyan biotermékként hirdetett tyúktojásokat, amelyekben dioxint mutattak ki - adta hírül a Deutsche Welle-re hivatkozva az ukrán UNIAN hírügynökség, melyről a hírszerző.hu számolt be. A németországi fogyasztóvédelmi hatóságok álláspontja szerint a méreganyag az Ukrajnából importált kukorica révén került a német baromfitelepeken alkalmazott, holland gyártmányú baromfitápba.
Heinz-Wilhelm Schtrubenhoff, a német-ukrán Agrár Párbeszéd Egyesülés szakértője szerint Ukrajnának azonnali hatállyal vizsgálatot kell indítania az ügyben, mivel ez a botrány rendkívül negatív kihatással lehet az ukrán mezőgazdaságra.

Az ukrajnai kukoricatermesztők ugyanakkor kategorikusan visszautasítják a vádakat. Álláspontjuk szerint azokat anélkül hangoztatják, hogy bevizsgálták volna, ténylegesen tartalmaz-e mérgező anyagokat az ukrán kukorica. Továbbá arról sincs információ, hogy Hollandiában milyen adalékokat kevernek az ott előállított takarmányhoz, ráadásul arról is hallgatnak, hogy ebben a bizonyos tápban kimutatták-e a dioxint. Nézetük szerint Viktor Juscsenko dioxinmérgezése óta sokan akarva-akaratlanul kapásból Ukrajnát azonosítják ezzel az alattomos méreganyaggal.
Mikola Priszjazsnyuk, Ukrajna agrárminisztere a Komszomolszkaja Pravdának úgy nyilatkozott, hogy Németországnak előbb a saját háza táján kellene vizsgálódnia, mielőtt az EU tagállamai számára évente 5-7 millió tonna, kiváló minőségű kukoricát exportáló Ukrajnát kezdi vádolni. Szerinte a kirobbantott botrány egyértelműen politikai színezetű, s bizonyos érdekelt körök ily módon akarják kiszorítani az európai piacról az olcsó és kiváló minőségű ukrán kukoricát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek