Nézze meg, mire ment el a fizetése!

Megdöbbentő adatokkal szolgál a háztartások kiadásairól a Központi Statisztikai Hivatal: élelmiszerre és rezsiköltségre megy el kiadásaink fele, 2000 és 2008 közt az áram duplájára, a gáz két és félszeresére drágult, közlekedésre és szállításra az ezredfordulós összeg másfélszeresét költöttük tavalyelőtt.

GazdanetIlijin Kinga2010. 05. 10. hétfő2010. 05. 10.
Nézze meg, mire ment el a fizetése!

Nyolc év alatt 23,5 százalékkal nőttek a háztartások kiadásai - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) napokban kiadott statisztikájában. A kiadásokat reálértéken számolták, azaz az inflációval korrigált értéket vették alapul, nem mondhatjuk tehát, hogy csupán az infláció miatt gyarapodtak a kiadásaink. A KSH adatai szerint egy átlagos háztartásban évi 750 ezer forint körüli az egy főre eső fogyasztási kiadás. A legtöbbet, a kiadások 24 százalékát élelmiszerre költöttük - ez az arány ma már 30 százalék körüli!), 22 százalékot tesz ki a lakbér és a rezsi, a kiadások nyolcadát pedig a közlekedés és a szállítás viszi el. Fogyasztásunk fennmaradó része a kiadások maradék 40 százalékán osztozik - a pontos adatokat táblázatban foglaltuk össze.
 

Csoport
ArányÖsszeg (Ft)
Élelmiszer és alkoholmentes italok
23,7%177 457
Alkohol és dohányáru
3,3%25 548
Ruha és lábbeli
3,9%29 293
Lakásszolgáltatás, víz, villamos energia, gáz és egyéb tüzelőanyagok22,3%167 389
Lakberendezés, lakásfelszerelés, rendszeres lakáskarbantartás4,1%30 672
Egészségüggyel kapcsolatos termékek és szolgáltatások4,4%33 300
Közlekedés és szállításkb.12,5%nincs adat
Hírközlés
6,6%49 533
Szabadidő és kultúra7,6%56 749
Oktatáskb.0,8%5 927

Vendéglátás és szolgáltatás

3,6%27 215
Egyéb termékek és szolgáltatások
7,6%56 919


Azzal párhuzamosan, hogy mire mennyit költöttünk, az arányokra is érdemes odafigyelni. Élelmiszerre kevesebb pénzt fordítottunk tavalyelőtt, mint nyolc évvel korábban, ez az elemzők szerint azzal függhet össze, hogy megnőtt a házon kívüli étkezések aránya. Ez a tendencia abban is tetten érhető, hogy drámaian lecsökkent a saját termelésű ételek fogyasztása: az összes élelmiszernek átlagosan tizedét termeljük meg otthonunkban vagy kertünkben. (Ezek a számok és trendek tavaly és az idén már bizton változtak.) Alkoholra és dohányárura is valamivel kisebb arányban költöttünk, bár az elemzés megjegyzi, hogy ebben a kérdésben gyakori az elhallgatás és letagadás. Keresetünk kisebb részét költöttük ruhára, lábbelire, lakberendezésre, lakáskarbantartásra is. Nőtt viszont a kiadások közt a lakbér és rezsiköltség, a közlekedés és szállítás, a hírközlés (így a telefon), a szabadidős elfoglaltságok, a kultúra, a vendéglátás és szolgáltatás és az oktatás aránya is - utóbbira kétszer annyit költöttünk 2008-ban, mint az ezredfordulón, de aránya még így is egy százalék alatt maradt. Az "egyéb termékek és szolgáltatások" kategória aránya is növekedett az évek során, a KSH szerint ez elsősorban a hitelek és biztosítások miatt alakulhatott így.

Természetesen a fenti adatok ismeretében az sem hagyható figyelmen kívül, hogy mi mennyivel drágult az elmúlt években. A KSH ez esetben is a 2000-es és a 2008-as adatokat vette alapul az összehasonlításhoz, ami helyenként igen megdöbbentő adatokat eredményezett. A legnagyobb arányú árváltozás a rezsiköltségekben és a közlekedéssel kapcsolatos árakban volt megfigyelhető: az áram ára duplájára, a gázé 268 százalékára nőtt nyolc év leforgása alatt. Az áremelkedésnek köszönhetően az energia-kiadások közt a gáz vette át a vezető szerepet - 2008-ban már nem a villanyszámláktól, hanem a gázszolgáltató sárga csekkjeitől rettegtünk a postaládában kotorászva. A közlekedéssel kapcsolatos növekedésért elsősorban a járművásárlások a felelősek: új autókra és ezek fenntartására költöttünk a korábbinál többet az elmúlt években, miközben az üzemanyag-árak is folyamatos növekedést mutatnak.

Érdekességként utánanéztük, hogy mennyi tartaléka maradhatott a fenti kiadások után egy átlagos magyar családnak, s meglepő eredményre jutottunk - 2008-ban, szintén a KSH adatai szerint, 122 ezer forint volt a nettó átlagkereset. Eszerint egy klasszikus négyfős családban - két kereső szülő és két eltartott gyermek - 730 ezer forintnyi éves bevétel jut egy főre. A fenti adatok szerint a kiadás eközben fejenként 750 ezer forint. A különbségről keveset tudunk - azt talán valahol a növekvő "egyéb szolgáltatások", azaz a hitelkiadásokat is tartalmazó kategória környékén lehet tetten érni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek