Mi várható az agrárgazdaságban?

Új munkahelyek, jogszabály-módosítások, belső piacok védelme és növekvő exportteljesítmény várható a mezőgazdaságban. Kinevezése után egy szakmai találkozón beszélt először a Vidékfejlesztési Minisztérium terveiről Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár.

GazdanetIlijin Kinga2010. 06. 04. péntek2010. 06. 04.

Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mi várható az agrárgazdaságban?
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Néhány héten belül már lesznek jogszabály-módosítások, az új szabályzást most alakítják ki - ígérte egy csütörtöki szakmai találkozón Czerván György, a Vidékfejlesztési Minisztérium napokban kinevezett, agrárgazdaságért felelős államtitkára. A politikus szavai alapján várhatóan a legtöbb olyan jogszabályhoz hozzányúlnak, ami az elmúlt években sok vitát váltott ki: tervezik az alkalmi munkavállalás feltételeinek módosítását, új földtörvény létrehozását, a mezőgazdasági járművek közúti közlekedésének újraszabályozását és a közvetlen értékesítés jogszabályi környezetének megváltoztatását is. Egy-két hónapon belül kész lesz a cselekvési terv a rövidebb távú célokhoz, az év vége felé készülnek el a hosszú távra, 10 éves időtartamra szóló agrárstratégiai tervvel - ígérte az államtitkár.

A hosszú távú célok közt szerepel a családi gazdaságok segítése, a kis- és középvállalkozók támogatása - sorolta az államtitkár azokat a területeket, ahonnan valóban sok panasz érkezett az utóbbi években. A termelői integrációt is támogatná a tárca és fontosnak célnak tartják a belső piacok megtartását - és visszaszerzését. Utóbbit többek közt a hungarikumok segítségével érnék el, miközben a belső piacok miatt a külsőkre is szeretnének figyelmet fordítani - megtartani és bővíteni az exportpiacok körét, elsősorban a Kárpát-medencében és Kelet-Európa országaiban. Az exportnak nem csak a mennyiségén, de a szerkezetén is változtatnának, megszüntetve az alapanyagok túlsúlyát a kivitelben.

A munkalehetőségekről szólva Czerván György rövid távon a közmunka-programok nyújtotta lehetőségeket említette meg. Hosszabb távon az államtitkár szerint az intenzív mezőgazdaság kínálja a legtöbb lehetőséget: a szőlészet-borászat, kertészet, zöldség- és gyümölcs-, illetve szántóföldi növénytermesztés, az erdőgazdaság és az állattartás területein lehet új munkahelyekre számítani. A munkahelyteremtés mellett a támogatások rendszerese is fontos. Amellett, hogy az Európai Unióban a KAP mostanihoz hasonló rendszerének fenntartását támogatják, hazai lehetőségeken is gondolkodnak, így felmerült egy agrárbank létrehozásának lehetősége is. A gazdálkodóktól ugyanakkor minden bizonnyal aktív közreműködést is vár az új tárca - az agrárstratégia céljainak megfogalmazásában számítanak a terméktanácsokra, szakmai szervezetekre, érdekképviseletekre és gazdálkodókra is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek