Kihasználják Putyint az alkuszok

Még egy hét, és tilos lesz orosz gabonát külföldön értékesíteni. A hét legfontosabb híre, nem azért mert Putyin orosz kormányfő hozta az előbbi döntést, hanem az, ahogy a világ fogadta. Még a magyar sör ára is nőhet tőle a legutóbbi Vasárnapi Hírek írása szerint, a húsokról, péksüteményekről nem is szólva.

GazdanetO. Horváth György2010. 08. 09. hétfő2010. 08. 09.
Kihasználják Putyint az alkuszok

Nagyon úgy néz ki, hogy az ősz drágább élelmiszerekkel köszönt majd ránk és ennek nem csak a hazai ár- és belvíz az oka, hanem inkább az oroszok. Az orosz szárazság és forróság. Élelmiszeripari becslések átlagosan 8-10 százalékos drágulásról szólnak. De előbb nézzük a világpiacot napok óta sokkoló ügyeket!

A tőzsde 40 éve nem látott ilyen gyors ütemű áremelkedést, amelyet a gabonapiacon nézhettünk végig e nyáron. Chicagóban két hónap alatt csaknem megduplázódott az ár, Londonban egy hónap alatt 58 százalékot ugrott a búza jegyzése. Állítják a szakértők, hogy ez inkább az alkuszok ügyeskedése, vagyis kihasználják és kicsit még keltik is a pánikot, mely a Föld idei gabonatermésével kapcsolatos. Kihasználják az alaphírt, hogy Oroszországban baj van, mert egy magyarországnyi területen, vagyis úgy nagyjából 10 millió hektáron kiégett a gabona az aszály és a forróság miatt. Az oroszoknál úgy 30 millió tonna gabona – árpa, rozs, búza stb. - nem terem meg ebben az évben, és ez hiányozni fog – már csak Putyin kormányfő által elrendelt, augusztus 15-étől a év végéig szóló orosz exporttilalom miatt is - a világpiacról, főként a Földközi-tenger partvidékén. Ide azonban Európa szállíthat, mert hiába kisebb itt is a termés, azért van mit eladni. Mégsem kell a 2008. évi gabonaársokktól és éhséglázadásoktól tartani, legalábbis egyes szakértők ezt állítják. Az ENSZ felmérései szerint ugyanis akkoriban 40 millió tonnával voltak alacsonyabbak a készletek, mint most, mikor 192 millió tonna a világ búza tartaléka. Lehet, hogy csak átmeneti a magas ár?

Vevő van a piacon, a tőzsdén legalábbis nagyon veszik a búzát: míg július 7-én a meghatározó párizsi gabonatőzsdén egy tonnáért 160 eurót adtak, addig e hét végére érte el az idei csúcsát, a 236 eurót. Arról persze ilyenkor keveset szólnak, hogy az amerikai, angol farmerek dörzsölhetik tenyerüket, mert ott jó a termés. De nézzünk most már körül itthon!

A búza ára április óta 25 ezer forintról 47 ezerre nőtt a budapesti tőzsdén. A malmok próbálnak minőségi kifogásokra hivatkozva lefelé nyomi a búza árát, míg felfelé a liszt árát, vélhetően az előbbiben nem lesz sikerük. A pékek azt mondják, inkább körülnéznek a környező országokban, talán lehet venni a hazai lisztnél is olcsóbbat. Vélhetően nem találnak eleget. Azaz drágulni fog a liszt, a kenyér. A takarmánykeverő cégek bejelentették, hogy drágítani kell a tápot, mert az étkezésivel azonos arányban ment fel a takarmány búza, az árpa ára. Azt mondják a baromfisok, hogy ősszel 8-10 százalékkal kellene többet kérniük. A sertéshúsnál hasonló a helyzet. A zöldség és gyümölcs drágulásának egy részén már túl vagyunk, kérdéses az alma a szőlő, a szilva ára. Almából Szabolcsban harmadával kevesebb terem, a szőlő-bor termés 10-15 százalékkal lesz kevesebb. Ja, és a sörhöz is gabona kell, a malátába, így akár a sör is drágulhat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek