Csak ideiglenes a tilalom a klónozott ételekre

Felfüggesztené az élelmiszercélú állatklónozást az Európai Unió területén az Európai Bizottság – mondta ki tegnapi állásfoglalásában a testület. A klónozott állatok leszármazottainak húsa és teje ugyanakkor jelöletlenül kerülhetne a polcokra.

GazdanetIlijin Kinga2010. 10. 20. szerda2010. 10. 20.
Csak ideiglenes a tilalom a klónozott ételekre

Öt évre felfüggesztenék az élelmiszercélú állatklónozást – foglalt állást kedden az Európai Bizottság. Az Európai Unióban egyelőre nincs egységesen érvényes szabályozás a klónozásra vonatkozóan, egyetlen állami tilalmat kivéve: Dánia saját hatáskörben tiltja a beavatkozást. Kutatási céllal egyértelműen szabad állatokat klónozni a közösség határain belül, de hogy mi legyen az élelmiszertermelésre szánt állatokkal, az mindeddig szabályozatlanul maradt. A kérdés az után került az érdeklődés középpontjába, hogy tavaly egy klónozott szarvasmarha leszármazottainak húsát értékesítették skóciai és angliai hentesüzletekben, nagy felháborodást kiváltva a klónozást többségében ellenző európai lakosság körében.

Hogy végre törvénykönyvbe kerüljön a klónozás ügye is, az Európai Bizottság keddi ülésén részletesen foglalkozott a témával. Állásfoglalásukban az áll, hogy öt évre felfüggesztenék az élelmiszercélú állatklónozást az unió területén, s ezzel együtt tilos lenne a klónozott állatok felhasználása, a belőlük készült ételek forgalmazása is. Ha az öt év letelik, a közben történt kutatások alapján felülvizsgálnák valamennyi tilalmat.

A klónozott állatok leszármazottaira ugyanakkor nem vonatkozna a tiltás: John Dalli egészségügyi és fogyasztóvédelmi EU-biztos úgy nyilatkozott, hogy az ezekből az állatokból származó élelmiszer biztosan kockázatmentes, és a leszármazottak nyilvántartása egyébként is lehetetlen. (Kérdés, vajon miért? - a szerk.) További aggodalomra adhat okot, hogy az ilyen élelmiszerek származását a tervek szerint jelölni sem kell majd, azaz a fogyasztó nem tudhatja, van-e távolabbi köze a klónozáshoz a húsnak vagy tejnek, amit leemel az áruház polcáról.

 


A tilalomtól függetlenül továbbra is lehetőség lenne a nem élelmiszercélú klónozásra, azaz a tudományos kutatás, a gyógyszergyártás, a veszélyeztetett fajok védelme érdekében megengednék a beavatkozást. A tervek között szerepel egy nyomkövető rendszer létrehozása is, amivel a klónozáshoz használt szaporítóanyagok, a sperma, a petesejtek, az embriók útját lehetne figyelemmel követni, s ennek kapcsán egy adatbankot létrehozni.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal, az EFSA évek óta azon az állásponton van, hogy a halálozási arányt és a születési rendellenességek számát leszámítva nincs különbség a klónozott és a természetes úton fogant állatok közt, így a belőlük készült élelmiszerek sem jelentenek kockázatot. Minden jelentésükben hozzáteszik ugyanakkor, hogy kevés a rendelkezésre álló adat, és a teljes bizonyossághoz további adatok szükségesek. Az Európai Parlament 2008-ban a klónozás teljes tilalma mellett foglalt állást, az Amerikai Egyesült Államokban pedig többen úgy értékelték a bizottsági állásfoglalást, hogy Európa hátat fordít a tudományos tényeknek, és el akarja zárni piacát az élelmiszercélú klónozást 2008 óta engedélyező Amerika elől.

A bizottsági javaslatnak mindenesetre még több szűrőn is át kell mennie, mielőtt törvényi erőre emelkedhetne: először az uniós kormányoknak és törvényhozásnak kell rábólintani a javaslatra, amiből ezután legkorábban jövőre lehet csak előterjesztés.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek