Kiszivárgott a brüsszeli dokumentum!

Egy az eddiginél kiegyensúlyozottabb, célzottabb és fenntarthatóbb támogatási rendszer felé tolná el a közös agrárpolitikát az a javaslat, melyre talán a legnagyobb valószínűséggel bólintanak majd az unió tagországai – derül ki abból a dokumentumból, melyet az Agence Europ szerzett meg.

Gazdanet2010. 10. 12. kedd2010. 10. 12.
Kiszivárgott a brüsszeli dokumentum!

A közvetlen agrártámogatásoknak az agrártermelők közötti igazságosabb és célzottabb elosztását kívánja javasolni az a november 17-én napvilágot látó közlemény, amelyben az Európai Bizottság felvázolja majd a 2013 utáni közös agrárpolitika általa elképzelt körvonalait.

Három különböző opciót javasol majd előreláthatóan a közös agrárpolitika 2013 utáni fejlődésére november 17-én az Európai Bizottság, amikor egy közlemény formájában nyilvánosságra hozza majd elképzeléseit. A három változat közül az első a jelenlegi helyzet, a status quo megőrzésével számol, a másik véglet pedig a piaci és a jövedelemtámogatások (vagyis a mai KAP tulajdonképpeni első pillérének) eltörlését veti fel. A Bruxinfo által magyarul is közzétett írás szerint Brüsszel választása egy köztes megoldásra esik majd, amely egy az eddiginél kiegyensúlyozottabb, célzottabb és fenntarthatóbb támogatási rendszer felé tolná el a közös agrárpolitikát.

A Bizottság ennek megfelelően a KAP jelenlegi két pilléren (egyrészt a direkt és a piaci támogatásokon, másrészt a vidékfejlesztési támogatásokon) nyugvó szerkezetének fenntartásáért száll majd síkra. Dacian Ciolos uniós agrárbiztos az első pillér feláldozása helyett annak megerősítését tervezi majd az élelmiszertermelés szavatolására, a természeti erőforrások fenntartható módon történő felhasználásának előmozdítására és a termőföld gazdaságilag kiegyensúlyozottabb megművelése érdekében. A termelők az első pillérből továbbra is évi egyszeri kifizetést kapnának, míg a másodikból több évre szóló vidékfejlesztési programokat finanszíroznak előre meghatározott közösségi célok mentén, miközben megfelelő mozgásteret hagyva a tagországoknak a végrehajtásban. A Bizottság bizonyos átcsoportosításokat is végrehajt majd a két pillérből finanszírozott támogatások között, állítása szerint azért, hogy eloszlasson korábbi kétértelműségeket.

A támogatások elosztása vélhetően igazságosabb lesz, de Brüsszel elutasítja azt az álláspontot, hogy az egész unióban egységes hektáralapú támogatást vezessenek be. A Bizottság ehelyett egy mindenki számára egységes minimális támogatási szintet javasol országtól függetlenül a termeléstől elválasztott közvetlen kifizetés formájában. Erre az alaptámogatási szintre ráépülő többi támogatás ugyanakkor már objektíven tükrözné a konkrét helyi viszonyokat, vagyis végeredményben eltérő támogatási szintekhez vezetne. Ciolos biztos láthatóan arra is elszánta magát, hogy az elődjei által megkezdett úton továbbhaladva újabb felső határt szab a nagybirtokok számára folyósítható támogatásoknak, de ezt sem mechanikusan tenné, hanem az ilyen gazdaságok által teremtett munkahelyek figyelembe vételével.

A vidékfejlesztési pillérből az első pillérbe vinnék át továbbá a hátrányos helyzetű térségekben gazdálkodóknak nyújtott támogatást, amit évente egyszer a megművelt terület nagysága alapján folyósítanának és önkéntes alapon lehetővé tennék a nemzeti társfinanszírozást is. A Bizottság bizonyos régiókban és szektorokban (így a tej- és a juhágazatban) továbbra is fenntartaná a termeléshez kötött támogatásokat. A kistermelők fennmaradását egy minimális szintű direkt támogatással biztosítanák. Végül az úgynevezett keresztmegfelelés szabályait is tovább egyszerűsítenék (további részleteket lásd a csütörtöki hírlevélben).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek