Rosszul állunk tejügyben

A magyar tejtermelők is csatlakoztak az Európa-szerte tüntető gazdák sztrájkjához. Miközben az alacsony felvásárlói árak miatt tavaly óta áll a bál az unióban, a legfrissebb adatok szerint itthon folyamatosan nő az import aránya a tej és tejtermékek között.

GazdanetIlijin Kinga2010. 10. 20. szerda2010. 10. 20.
Rosszul állunk tejügyben

Terjed az import és a saját márkás tej a magyar piacon – számolt be a MEMRB piackutató adatairól a Világgazdaság. Az importtej aránya már meghaladja a 20 százalékot, és különösen magas, 33 százalékos a hipermarketekben. Igaz, értékben mind az importnak, mind a saját márkás tejnek csökkent a részesedése a korábbi adatokhoz képest – ez jól mutatja az alacsonyabb árszintet, illetve részben annak tudható be, hogy az import tej jelentős része UHT, és a hosszú eltarthatóság, előnyösebb szállítási feltételek miatt kerül kevesebbe. Arányéban is, értékében is több lett ugyanakkor az importsajt, bár csak kis mértékben. Tejszínből az adatok alapján különösen rosszul állunk: a három évvel ezelőtti 63 százalékos arányhoz képest már 72 százalék az importáru aránya.

Mindeközben Európa-szerte zajlik a tejtermelők sztrájkja az alacsony felvásárlási árak miatt. A tüntetés-hullámot a német gazdák indították tejfeldolgozó üzemeik többnapos bojkottjával, amit azóta a nagy élelmiszerláncok előtti tüntetés váltott fel. A termelőknek az utóbbi hónapokban jelentős energia- és takarmánydrágulással kellett szembenézniük, ezért a felvásárlási árak legalább 40 százalékos emelkedését szeretnék elérni. A sztrájkot több európai ország tejtermelői is támogatják, az osztrák és cseh gazdák a német példát követve szintén az utcára vonultak, a csehek a földet és a csatornákat öntözték a tejjel. Mindez kísértetiesen emlékeztet a tejtermelők tavalyi, francia kezdeményezésű sztrájkjaira, amikor Európa-szerte körülbelül 40 millió liter tejet locsoltak szét a gazdák az alacsony árak elleni tiltakozásul.

A magyar Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerdai ülésén döntött arról, hogy csatlakozik a már nemzetközivé vált sztrájkhoz, de ennek módjáról még nem egyeztek meg. Tóth István titkár az MTI-nek beszélt arról, hogy az utóbbi hónapokban Magyarországon 20 forinttal csökkent a felvásárlási ár, most maximum 80 forintot kapnak a tejért a termelők. Szerintük az árcsökkenés oka az, hogy az Európai Unió áprilisban megemelte a tejkvótát, amit Magyarország is megszavazott, annak ellenére, hogy ez ellenkezett a termelők érdekeivel. Az európai termelők általában fájlalják, hogy miközben tőlük olcsóbban veszik a tejet, a fogyasztói árak nem csökkentek, sőt, akár növekedtek is, s a különbözetet a feldolgozók és a kereskedők teszik zsebre. Egy, a tüntetések kapcsán Németországban készült felmérés alapján ugyanakkor a vásárlók többsége hajlandó lenne többet fizetni a tejért, ha a különbözet garantáltan a termelők zsebébe kerülne. Így a felvásárlók, forgalmazók, feldolgozók és kereskedők akár profitveszteség nélkül is átvészelhetnék az újabb tejválságot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek