Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szinte az összes jelentősebb borász szervezet csatlakozott ahhoz a tiltakozáshoz, amellyel elítélik az agrárkormányzat döntését, miszerint a közösségi bormartekingről döntő grémiumba csak a tárca delegál tagokat. Ugyanakkor a kontinensen relatív borhiány alakulhat ki, mely 8-12 százalékos áremelkedéshez és egymillió hektós magyar borimporthoz vezethet.
A borászok által befizetett pénzekből bormarketingre kell költeni. Az egymilliárd forint körüli forrás felhasználásához azonban úgy tűnik, nem sok köze lesz a szakmának. Legalábbis ez derül ki abból a tiltakozó levélből, melyet az összes jelentős borászati szervezet aláírt.
Ebben kifejtik, hogy szerintük elfogadhatatlan az a miniszteri rendelet, amely alapján a vidékfejlesztési tárca a bormarketing feladatait és egymilliárdos forrását az Agrármarketing Centrum (AMC) alá rendeli. A bormarketing bizottságba 12 főt az agrárminiszter, egy főt az AMC adhat, vagyis a szakmai szervezeteknek nem lehet beleszólása a bizottság összetételébe. Holott ez a bizottság dönt azokról a kötelező befizetésekből származó egymilliárdos összegről, mely a magyar bor nimbuszát hivatott emelni.
A közös nyilatkozatában a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége, a Magyar Bor Akadémia, a Pannon Bormíves Céh, a Magyar Független Szőlő és Bortermelők Országos Szövetsége, valamint a Közösségi Bormarketing Kft. azt is sérelmezi, hogy a tárca nélkülük dolgozta ki a rendeletet, s nem vette figyelembe a szakmától érkező véleményeket.
A borászok más gondokkal is küzdenek. Ugyanis nem csak itthon, hanem egész Európában jócskán csökkent a szőlő, 6 százalékkal a bortermés az idén. Nálunk ez az arány elérte a 30 százalékot. Emiatt mindenhol emelkedni fog a bor ára. Itthon a szokásos 3,5 millió hektó helyett az idén 2 millió hektó körüli bor kerülhet a hordókba. Emiatt is emelni fogják a borászok az árat. Sőt, erre már sor is került a nagyon olcsó műanyagpalackos kategóriában.
Varga Péter a Varga Pincészet ügyvezető igazgatója az MTI-nek elmondta, hogy már 15-20 százalékkal kerülnek többe a nagyon olcsó – az eddig átlagosan 100-150 forintba kerülő – borok. A jobb minőségű nedű ára 8-10 százalékkal emelkedhet. Az alsó és a középső kategóriában ugorhat meg az országba importált borok mennyisége, amely elérheti akár az egymillió hektolitert is! Erre eddig soha nem volt példa az országban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu