Hamarabb jöhetnek a génpiszkált növények

Felgyorsulhat a génmódosított növények engedélyezése és termelése az Európai Unióban, eddig ugyanis a támogatottság hiánya volt az egyik legfontosabb akadályozó tényező. Egy friss kutatás szerint most már az európaiak több mint fele támogatja a gmo-kat. Közben rossz hírek jöttek az USA-ból.

GazdanetIlijin Kinga2010. 11. 02. kedd2010. 11. 02.
Hamarabb jöhetnek a génpiszkált növények

Néhány napon belül publikálják a legfrissebb EU-barométer kutatást, amiből kiderül, hogy az uniós lakosság 53 százaléka ma már támogatja a génmódosított növényeket - írta meg több brit lap tegnap. Maive Rute, az Európai Bizottság biotechnológiai, élelmiszer- és agrárkutatási igazgatója egy londoni gabonakonferencián számolt be a kutatási eredményekről. Az igazgatónő szerint a közvélemény támogatottsága fontos tényező a genetikailag módosított növények uniós jövője szempontjából, az eddigi lassú fejlődés ugyanis igen nagy részben a széles körű ellenkezésnek volt köszönhető.

Rute azt is megjegyezte, hogy miközben a teljes lakosság több mint fele úgy gondolja, hogy a gmo-knak vannak előnyei, és azok a társadalom hasznára válhatnak, az európaiak nagy része továbbra is elutasítja az élelmiszercélú gm-termelést, vagyis például csak az ipari célú termeléssel ért egyet. Az egyes országokban sem egyforma az elfogadottság: a legtöbben Észtországban támogatják a géntechnológiát, a lakosság körülbelül háromnegyede. A leginkább az osztrákok ellenkeznek, itt csupán 30 százalékos az elfogadottság. Hazánkról a híradások nem tesznek említést, de a környékbeli országokban több híradás is érkezett az elmúlt hónapban gmo-ügyben: Romániában szakmai szervezetek sora lobbizik az engedélyezés mellett, az EU-tagságra még csak most készülő Szerbiában pedig egy gazda fel is akarta gyújtani magát, amikor kiderült, a hatóságok beszántják illegális gmo-ültetvényét.

Maive Rute a londoni konferencián tartott beszédében azt javasolta a géntechnológiát kutatóknak, hogy kapcsolódjanak be a génmódosítás körüli nyilvános vitába, kerüljenek közelebb a lakossághoz és a gm-ellenes szervezetekhez. Utóbbiak azonban - köztük a Greenpeace, a Föld Barátai és egyéb nemzetközi, természetvédelemmel és élelmiszerbiztonsággal foglalkozó szervezetek -, továbbra is kitartanak korábbi álláspontjuk mellett, és különféle tanulmányokkal és adatsorokkal igyekeznek alátámasztani, hogy a genetikailag módosított szervezetek nagy kockázatot jelenthetnek az egészségre és a környezetre is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek