Kínában éhséglázadás lehet?

Kína kormánya egyre nagyobb szabású inflációellenes kampányt folytat. Kijelentették, hogy tétovázásnak nincs helye, és élelmiszer-árakat az egekbe toló spekulánsokat meg kell leckéztetni.

GazdanetKirály Farkas2010. 11. 25. csütörtök2010. 11. 25.

Kép: miskolc gyermek és ifjuságvédő szolgálat gyermekotthon 2008 12 07 Fotó: Kállai Márton

Kínában éhséglázadás lehet?
miskolc gyermek és ifjuságvédő szolgálat gyermekotthon 2008 12 07 Fotó: Kállai Márton

Az utasítás Pekingnek a hónap első felében bejelentett, az élelemárak emelkedését megállító rendelkezéseit támogatja. A 22 millió lakosú (!) kínai fővárosban októberben több mint 10 százalékkal emelkedtek az élelmiszerek árai. De a póréhagyma ára megduplázódott, az olaj negyedével drágább, a rizs másfélszeresébe kerül a nyári árakhoz képest. A Kínában alapvető élelmiszernek számító fokhagyma ára pedig  tavasz óta emelkedik folyamatosan – ez pedig minket, magyarokat is érinthet, hiszen nagy mennyiségben vásárolunk kínai „leheletfrissítő” hagymát.

Elemzők szerint Peking kamatemelésre készül a következő hónapokban. Hétfőn pedig a kormány letiltotta a szén és az olaj felhalmozását. „Az illegális kereskedők csalnak, szervezkednek, felhalmoznak és összehangolják az árakat, hogy megdrágíthassák az árakat” – áll a kabinet Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottságának nyilatkozatában. A helyi hatóságokat utasították, hogy „szigorúan vizsgáljanak ki minden spekulációs tevékenységet, és biztosítsák a piacok rendjét meg a reális árakat”.

A kínai családok a jövedelmük mintegy felét költik élelmiszerre – egyesek szerint 60%-át. A kommunista vezetés az infláció komoly elégedetlenségek kiváltó oka lehet. A drágulás egyelőre az élelmiszerek esetében számottevő, de az elemzők szerint ez több más termékcsaládra is átterjedhet – a spekulánsok máris felvitték a gyapot árát.

Peking a zöldségtermesztés fellendítését, a szegény családoknak élelmezési segélyek nyújtását, illetve a gazdálkodók és a szállítók számára több üzemanyagot ígéri. Mi több, akár az árak állami ellenőrzésének bevezetését is fontolóra vette. A főváros vezetése 100 yüan (3000 forint) élelmezési támogatást nyújt Peking 223 000 (!) kiskeresetűjének, és más tartományokban is segíteni igyekeznek a szegényeken. (forrás: Xinhuan, Yahoo!News)

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek