Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Alig van már sütni való liszt a pékeknél és őrölni való búza a molnároknál. Az aratás óta ugyanis a kereskedők vásárolták inkább az étkezési búzát, melynek egy részét exportálták. Nem tudni, hogy tél végére importra szorul-e az ország. Akkor viszont újabb kenyérdrágulás vár ránk.
Megtermett az ország kenyere az idén is, de a molnárok pénz hiányában képtelenek voltak több hónapra elegendőt vásárolni a búzából. A kereskedőknek volt pénze, így nálunk landolt a 3,7 millió tonnás termésből 3 millió. Ők aztán ennek egy részét külföldön adták el, a gabonaszövetség adatai szerint szeptember végéig 700 ezer tonnát vittek ki.
A pékek szerint a tél végére elfogy az itthon termett búza, s nem kizárt, hogy amerikai importból készülhet majd a magyar kenyér. Az észak-magyarországi pékek már Szlovákiából hozzák át a lisztet, mert több hazai malom alapanyaghiány miatt ideiglenesen leállt – írta mai számában a Népszabadság.
A Magyar Pékszövetség tisztázó beszélgetésre hívta szombatra a malomipar és a gabonakereskedők képviselőit, szeretnék tudni, hogy a hazai gabona- és lisztraktárakban mennyi áru van. Varga László, a szövetség elnöke úgy véli, jövő évben importlisztből fogják sütni a magyar kenyeret, ugyanis ami az idén termett 1,2 millió tonna jó, étkezési minőségű búzából itthon maradt, jó, ha kitart februárig. Beszámolt arról is, hogy a pékek jó része azzal tölti napjait, hogy liszt után szaladgál, ugyanis malmok sora állt le. Nyolc észak-magyarországi pékség már egy szlovák malomból hordja át a lisztet. Ők már arra készülnek, hogy a magyar lisztkészlet nem tart ki a következő aratásig, ismereteik szerint a termés zömét már kivitték Lengyelországba, Szlovákiába, Németországba, Ausztriába és Észak-Afrikába. Varga László szerint legalább ekkora baj az is, hogy az idén nagyon kevés őszi búzát vetettek a gazdák.
Vancsura József , a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint baj lehet a jövő évi terméssel is, mert a nagyobb fagyok előtt, jó, ha 900 ezer hektáron a földbe kerül a vetőmag a szokásos 1,1-1,2 millió hektárral szemben. Ez a búza további drágulását vetíti előre. Ahogy a kenyér is drágulhat, ha elfogy a hazai liszt, ugyanis ez most kilónként 95 forintba kerül, de ha importból kell behozni, az akár 150-160 forintot is kóstálhat. Emiatt viszont a kenyér ára nőhet meg drasztikusan februártól.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu