Több mint 21 milliárddal tartozik az agrártárca

Nem állt meg a magyar tejágazat sorvadása, ami azt is jelenti, hogy tovább nő a boltokban az import tejek és tejtermékek aránya. A tehenészetek száma fogy, a megtermelt tej mennyisége csökken. Ennek egyik oka , hogy a már tavaly megítélt és megígért literenkénti 22 forintos támogatásból eddig ebben az évben csak literenként 5,5 forintot utalt át a szaktárca. A különbözet 21,45 milliárd forint!

GazdanetO. Horváth György2010. 11. 04. csütörtök2010. 11. 04.
Több mint 21 milliárddal tartozik az agrártárca

Egyre több tehenészet küzd napi likviditási gondokkal, egyre kevesebb a tehén és a lassan emelkedő tejár nem képes kompenzálni a dráguló takarmány okozta költségnövekedést – olvasható a Szarvasmarhatenyésztők Országos Választmányának (SZOV) közleményében. És ennek leküzdésben nem segített sem az előző, sem a mostani kormány. A tejtermelők több mint egy éve várnak arra, hogy valós intézkedésekkel segítsék a hatalmas összegeket felemésztő környezetvédelmi beruházások hitelkamatai miatt rendkívül nehéz helyzetben lévő ágazatot.

Ugyanakkor a hatóságok próbálkoznak a behozott tejek mennyiségét csökkenteni, de kevés sikerrel. A nagyáruházak továbbra is az olcsó külföldi tejekkel töltik fel a pultokat, a vevőket pedig nem érdekli a magyar tehenészek sorsa, a nyomott áron kínált termékek veszik, legyen az tej, sajt, joghurt.

Pedig a számok teljesen mást mutatnak, mint a boltok pultjain lévő árcédula. SZOV szerint a magyar tej felvásárlási ára alacsonyabb, mint a szlovák, lengyel, német tej ára. Mégis ezeket a magyar boltokban már jóval alacsonyabb fogyasztói áron kínálják. Vagyis valahol, valakik évek óta eltérítik az árakat, melyeket ilyen sokáig csak úgy lehet fenntartani, ha valamilyen formában támogatást kapnak, melyek kompenzálják a kiesett összegeket. Vagy létezik egy másik megoldás is: a boltok alacsonyabb áron kínálják e termékeket, mint amennyiért hozzájutottak. Ezt azonban törvény tiltja Magyarországon. Mégis meglépik az áruházláncok. Méghozzá folyamatosan! Most legutóbb a Tej Terméktanács (TT) az Auchan és a Tesco ellen tett hatósági bejelentést beszerzési ár alatti értékesítések gyanújával a 1,5 százalékos UHT-tejek behozatala miatt. Az agromonitor.hu tapasztalatai szerint a közelmúltban a Cora hozott forgalomba osztrák dobozos tejet 115 forintos literenkénti áron, miközben a hasonló magyar termékek a boltokban minimum 170-190 forintba kerülnek.gazdák, a boltok polcain az onnan származó UHT tejek mégis jóval olcsóbbak az üzletekben.

– Így nem lehet versenyezni, így nem lehet a hazai fogyasztókat a magyar tej és tejtermékek felé orientálni – mondta Istvánfalvi Miklós, a választmány elnöke.

A termelés folyamatosan csökken, idén szeptemberben a felvásárolt nyerstej mennyisége több mint 20 százalékkal volt kevesebb, mint 2 évvel ezelőtt. A termelés visszaesésével már munkahelyek százai szűntek meg, és tovább folytatódik az ágazat leépülése.

A SZOV elkeserítőnek tartja, hogy az ágazatban eddig igénybe vehető támogatásokat felfüggesztették, és hogy a termelők még november elején sem ismerik az idei évre vonatkozó nemzeti kiegészítő tejtámogatás összegét. Ilyen az elmúlt években soha nem fordult elő. Úgy vélik, megoldást jelenthetne, ha a felfüggesztett támogatási jogcímeket újra kinyitnák, a nemzeti kiegészítő támogatást maximális értéken állapítanák meg. Tegyük hozzá, hogy október közepe óta a tárca utal 12,7 milliárd forint támogatást – literenként 9,55 forintot - a tejeseknek, de ez a jövő évi uniós támogatások egy része, s nem az előbb említett 16,5 forintnak megfelelő támogatás! Amennyiben a tárca kifizetné ezt a pénzt, úgy 1,3 milliárd liter tej után 21,45 milliárd forintot kellene előteremteni valahonnan. Vagyis ma ennyivel tartozik – ígéretéhez híven . A Vidékfejlesztési Minisztérium a tejtermelőknek!

A tej felvásárlási ára az első három negyedévben átlagosan 70 forint volt literenként, de a megígért literenkénti 22 forintos támogatásból eddig csak literenként 5,5 forintot utalt át a szaktárca. A nyers tej felvásárlási ára szeptemberben átlagosan 75 forintra emelkedett literenként, és az év hátra lévő részében további drágulás várható. Az első kilenc hónapban a felvásárlási ár literenként 70 forint volt, míg az Európai Unió 27 tagállamának átlaga 31 eurócent – 85 forint - körül mozgott.

Azok a tehenészetek, amelyek saját takarmánytermesztésre rendezkedtek be komoly gondban vannak, mert az időjárás miatt kevés és rossz minőségű a takarmány, ezért vásárlásra kényszerülnek, mégpedig tonnánként 45-50 ezer forintos áron. A múlt évi demonstrációk hatására beígért literenként 22 forint támogatásból mindössze 5,5 forintot utalt át a szaktárca. A feldolgozók a támogatásokra hivatkozva nem emelték érdemben a felvásárlási árakat az idén.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek