Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok tízezer hektárnyi belvíz eltűnt. Ez viszont nem jelenti azt, hogy a víznyomás alól felszabadult területeken a hagyományos módon kell nekilátni a talajművelésnek.
Néhány napja még körülbelül 200 ezer hektáron állt a víz az országban a bőséges csapadékot hozó múlt heti esőzések hatására, amiből mintegy 100 ezret tett ki a vetés, a szántó – adta hírül közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A hét végi összesített adatok szerint hazánkban 85 települést érintett az árvíz, illetve a belvíz, ezeken a területeken erősítették a gátakat, szivattyúzták a vizet az elárasztott földekről. A folyók fő védvonalain összesen 140 kilométeres szakaszon tartottak fönn árvízvédelmi készültséget.
Türelemre intenek a szakemberek: bármennyire is sürget a tavasz, a belvíz levonulása után nagyon meg kell gondolni a gazdálkodóknak, mikor és hogyan kezdik a művelést, nehogy újabb károkkal tetézzék a bajt. Az eliszapolódott, majd kérgesedett talajfelszínt csak akkor tanácsos bolygatni, ha az a járhatóságig, illetve a művelhetőségig megszikkadt. Első lépésben a legfölső réteget 10-15 centiméter mélyen célszerű porhanyítani, levegőztetni.
A továbbiakban olyan módszert ajánlatos választani, amivel a lehető legkevesebb újbóli szerkezetrombolással lehet kialakítani viszonylagosan jó minőségű magágyat. (Egyáltalán nem ajánlott most semmilyen nehéz eszköz, mint például a hagyományos tárcsa használata.) Ha lehet, egy menetben végezzék el a magágy-készítést és a vetést, az idő szorítása, a károsodott talaj kímélése miatt.
Erőteljesebb gyomosodásra, a kórokozók és kártevők intenzívebb fertőzésére kell felkészülni. Ezért a szakemberek sűrű vetésű, gyomelnyomó hatású kultúrák termesztését ajánlják a leginkább. A vízkárt szenvedett, leromlott szerkezetű talajokon majd ősszel kerülhet sor a mélyebb rétegekig ható helyreállítási munkákra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu