Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hiába kérte aláírásával megerősítve kétezer méhész, hogy az agrárirányítás érje el az Európai uniónál, hogy az lazítson a mézzel kapcsolatos élelmiszerbiztonsági előírásokon, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) határozottan elutasítja a kezdeményezést.
Kép: Csbacsűd, 2008. május 14. Raskó János nyugdíjas méhész és felesége. Fotó: Ujvári Sándor
A méhészek aláírásgyűjtést kezdeményeztek és levélben fordultak a miniszterhez, hogy az EU Elnökség ideje alatt az illetékes Tanács soron kívül tárgyaljon a mézben található szennyeződések határértékének felemeléséről. A levelet mintegy kétezren írták alá.
Az agrártárca válaszközleményéből - melyet a Szabad Föld Online is mekapott - kiderül, hogy a VM nézetei szerint Magyarország nem térhet el a méz összetételét szabályozó EU előírástól, amely mind a 27 tagországra egységesen állapít meg követelményeket – reagált Kardeván Endre a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerbiztonságért felelős államtitkára a méhészek aláírásgyűjtésére.
Mint ismeretes, a vidékfejlesztési miniszter december 16-án országos, teljes körű mézellenőrzést rendelt el, mert ismeretlen eredetű, antibiotikummal szennyezett méz jelent meg a hazai piacon. Az MgSzH szakemberei azóta folyamatosan vizsgálatokat tartanak a mézcsomagolóknál és a mézforgalmazóknál. Az ellenőrzéseken számos termékben mutattak ki kiemelkedően magas értékben meg nem engedett antibiotikum maradványt. A kifogásolt mézeket kivonják a forgalomból, és bírságot szabnak ki a forgalmazókra és a termelőkre.
A mézeknél alkalmazott műszeres analitikai vizsgálati módszerek az elmúlt években tökéletesedtek. A ma alkalmazott műszerekkel - a korábbi mennyiségek 1/20-át is ki tudják mutatni, emiatt ma már azok a mézek is kifogásolhatóak, amelyek néhány éve még gond nélkül a polcokra kerülhettek.
Nyilvánvalóan a kérdést egészségügyi, élelmiszer-biztonsági szempontból különösen körültekintően kell vizsgálni, és nem lehet pusztán államigazgatási előírásként kezelni. Az európai méz jelentékeny részét hazai méhek gyűjtik, ezért különösen fontos a hazai méz minőségének és megbízhatóságának megőrzése.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu