102 gazda adná el földjét az államnak

Jelentősen, 328-ról 123-ra csökkent azoknak a gazdáknak a száma, akik a tavaly októberi katasztrófában vörösiszappal elöntött termőföldjeiket felajánlják az államnak. Így csak 245 hektárt érinthet az állami vétel, vagy csere. A betakarítást követően juthatnak területekhez a gazdák.

GazdanetO. Horváth György2011. 05. 25. szerda2011. 05. 25.

Kép: Vági Imre gazdálkodó mutatja, hogy Kolontár közelében a szennyezés ellenére kinö a búza. Mezögazdaság, termöföld Vörösiszap-katasztrófa, kártalanitás, kárenyhités, segélyek 2010.11.19. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter

102 gazda adná el földjét az államnak
Vági Imre gazdálkodó mutatja, hogy Kolontár közelében a szennyezés ellenére kinö a búza. Mezögazdaság, termöföld Vörösiszap-katasztrófa, kártalanitás, kárenyhités, segélyek 2010.11.19. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Az államnak felajánlott, vörösiszappal szennyezett földterület a felére csökkent, miután sok gazdálkodó visszalépett. Vagyis a tavaly decemberben még 328 földtulajdonosból ma már csak 123-en akarnak élni a lehetőséggel, hogy termőföldjüket eladják, vagy elcseréljék a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek (NFA). Erről Szabó Csaba, a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja a gazdálkodóknak tartott fórumon beszélt Devecserben.

Az elöntött mintegy 1300 hektár mezőgazdasági területből mindössze 245 hektár kerülhet állami tulajdonba – ebből 100 hektárt érint csere, 145 hektárt pedig az adás-vétel - közölte Szabó Csaba. Hangsúlyozta, hogy ez a szám a külterületek mentesítésének befejezéséig, június 30-ig még csökkenhet, hiszen a benyújtott szándéknyilatkozat semmire nem kötelezi a károsult tulajdonosokat.

Most úgy látszik, hogy 21 tulajdonos választotta a földcsere lehetőségét, ez összesen 45 ingatlanon 100 hektárt érint. A földje eladását 102 gazda kérte a földalapkezelő szervezettől, amely 78 ingatlanon 145 hektárt jelent.

Árok Roland, a Nemzeti Földalap Veszprém megyei referense arról is tájékoztatta a fórumon megjelent mintegy 50 tulajdonost az MTI szerint, hogy a földcserét kérőknek 648, a magyar állam tulajdonában lévő és tartós - 1 évnél hosszabb - hasznosítás alatt nem álló ingatlant találtak a katasztrófa 20 kilométeres körzetében, amelyek 99 településen lelhetők fel. Az ingatlan nyilvántartással egyeztetett adataik alapján 1600 hektárnyi mezőgazdasági területből választhatnak a földcserét igénylő gazdák - közölte a szakreferens.

Sebestyén Róbert, az NFA elnöke közölte, hogy a termőterületek megvásárlásához az NFA kétféle értékbecslést készít júniustól: az egyik a jelenlegi piaci értéket, a másik a katasztrófa előtti piaci árat állapítja meg. Mivel a vonatkozó jogszabályok szerint az állam csak a vételkor érvényes piaci áron vásárolhat földet, a két értékbecslés árkülönbözetét a károsultaknak az állami költségvetésből térítik meg egy belügyminiszteri rendelet értelmében. A kettős értékbecslés alapján megállapított árkülönbözetről a birtokpolitikai tanács dönt.

A földcsere esete jóval bonyolultabb, mert a csereügyletnek azonos aranykorona értékű és méretű földek képezhetik az alapját, s a forintban kifejezett értékkülönbözet nem haladhatja meg a 20 százalékot. Mivel a különbözet vélelmezhetően minden esetben meghaladja a 20 százalékot, a károsultak eladják a földjüket, az értékkülönbözetet részükre a költségvetésből megtérítik, s az így megállapított vételár birtokában a károsultak számára meghirdetett árverésen vásárolhatják meg az előzetesen kiválasztott állami földet.
Az elhangzott ígéret szerint a károsultak nyár végén, illetve a betakarítást követően megkaphatják az állami csereföldet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek