Markánsan változtat politikáján az OTP!

A jelenleg elérhető hitelnél akár kétszer, háromszor – egyes esetekben csaknem ötször - nagyobb összeget vehetnek fel azok az agrártermelők, akik rendelkeznek az unió által finanszírozott területalapú támogatással. A hazai legnagyobb bank új filozófiája markánsan változtathat a mezőgazdasággal kapcsolatos megítélésen legyen szó kis, vagy nagyüzemről.

GazdanetO. Horváth György2011. 05. 07. szombat2011. 05. 07.

Kép: Szántás, ugaron hagyott föld felszántása, traktor. 2005.09.10. Fotó: Bohanek Miklós

Markánsan változtat politikáján az OTP!
Szántás, ugaron hagyott föld felszántása, traktor. 2005.09.10. Fotó: Bohanek Miklós

Az OTP néhány hete jelent meg egy új hitelcsomaggal, mely kimondottan az agrárgazdálkodók számára elérhető. Önmagában már ez is hír, de a lényeg az, hogy a legnagyobb hazai bank változtathat az eddigi általánossá vált hitelezési politikán: több éves, szabadfelhasználású hitelt biztosít 10 százalék alatti kamattal, teljesíthető fedezet-elvárásokkal. Eddig ez szinte fehér holló volt a magyar agrárhitelezésben. De lássuk a részleteket!

A mezőgazdaságban mára kialakultak olyan garanciális viszonyok, melyek a pénzintézetek számára elviselhető mértékű kockázatot jelentenek. Magyarán a szinte minden szántóföldet művelő számára évről évre biztosan érkező területalapú támogatásról van szó. Ez legutóbb hektáronként 45-46 ezer forint volt. Vagyis, ezt az – illetve évről évre növekvő – összeget biztosan megkapja a termelő. Erre alapozva évek óta bevett szokás, e támogatásra előleget felvenni bankoktól. Eddig azonban nem találkozhattak a gazdálkodók több évre szóló hitelkonstrukcióval. Mostantól viszont már igen.
Az OTP Zöldkártya hitelcsomagot állított össze, mely akár a következő 4 év támogatásaira alapozva is felvehető. De nézzük sorra, mi is alapozta meg a döntést!

Gyuris Dániel, az OTP vezérigazgató-helyettese és az Ingatlan, Kisvállalkozási és Agrár Divízió vezetője elmondta, hogy az OTP fokozni akarja piaci jelenlétét az élelmsizergazdasá hitelezésében. Most 10 százalék alatti a részesedés, ami 47 milliárd forintot jelent, és benne van az élelmiszeriparnak adott hitel is. Tavaly az agrárhitelek állománya 17, az élelmiszeripariaké 13 százalékkal esett vissza. Ezen változtatni lehet, melynek alapja, hogy a mezőgazdasági termelők évről évre szinte automatikusan elnyerik a területalapú támogatást, az úgy nevezett SAPS-t. Emellett 13-14 ezer termelő rendelkezik úgynevezett agrár-környezetgazdálkodási támogatással (AKG). Ezek olyan összegek, melyek akár 2-3 évre előre is tervezhetők, vagyis fedezetet biztosíthatnak egy több éves hitelcsomag számára. Ez motiválta az OTP-t, hogy kialakítson a piacon először egy olyan hitelcsomagot, mely több évre szól. Ez a termelőnek nem csak nagyobb összegű, szabadon felhasználható forgóeszköz hitelt jelent, hanem javítja likviditását, csökkenti a kiszolgáltatottságát termeltetőkkel szemben is.

A hitel lényege, hogy 2, 3 éves SAPS, illetve ha van mellé egy éves AKG támogatás összeg előlegét vehetik fel. Tavaly még a SAPS összeg 70 százalékának erejéig, mostantól már 80, 85, illetve egyes esetekben akár 100 százalékáig terjedő hitelkeret is rendelkezésre állhat. Az AKG támogatás elnyerése a többféle előírás miatt kicsit bizonytalanabb, ezért a bank a támogatási összeg legfeljebb 50 százalékával számol, mint hitelezhető keret. A kétféle támogatás (SAPS, AKG) illetve 2, 3, vagy netán 4 éves időtávot variálva többféle hitelváltozatot állítottak össze a szakértők. Ennek megfelelően az egy hektár után felvehető hitel összege 43-190 ezer forint hektáronként. A nagyobb összegek már egy építéssel nem járó beruházásokra is felvehetők a nagyobb termelők esetében. 3-300, illetve 10-300 millió forint körüli összeg érhető el a konstrukcióban.

Persze vannak feltételek is, így például elsődleges a fedezet kérdése. Ha a termelő csak egyszerű, 2-3 évre szóló SAPS támogatást használ fel, akkor elég 20-30 százaléknyi ingatlanfedezet, illetve az Agrár- Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány készfizető kezessége, nagyobb ügyleteknél nagyobb ingatlanfedezeti arányt kérnek. És természetesen az is alap, hogy az ügyfél a gazdálkodói számláját a banknál vezesse.

A bank ad forint és euró alapú hitelt is, előbbinél a kamat jelen pillanatban 9,6-9,7 százalék, míg az eurósnál 6 százalék körül alakul. A kamatot és a kezelési költséget (1-1,5 százalék) negyedévente kell fizetni. A hitelek minden esetben legkésőbb 2014. június 30-án járnak le. Hitelminősítési díjat csak a kölcsönt elnyerőknek kell fizetniük, azoknak tehát, akik nem felelnek meg a bank előírásainak, nem kerül semmibe a hitel kérelmezése.

Rövidesen újabb kört, az integrátorokat is megpróbálja az OTP ellátni az eddiginél jóval testreszabottabb hitelekkel. A bank úgy véli, hogy a magyar mezőgazdaság két lábon fog állni, a kistermelőkön, illetve a velük termeltetési, integrátori kapcsolatban lévő nagyüzemekből. Ezért fontos, hogy e kapcsolat finanszírozását is segítse a pénzintézet.

S mivel a gazdálkodás alapja az életképes birtok, ezért a bank rövidesen termőföld alapú birtokfejlesztési hitelkonstrukciót is piacra dob – jelentette be Gyuris Dániel egy közelmúltbeli tájékoztatón.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek