Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kőolaj árának folyamatos emelkedésével párhuzamosan nő a repce ára is, ezért legkisebb termésnövekedést kiváltó technológiai beavatkozás is könnyedén hozhat profitot- hívja fel a figyelmet a Magyar Agrárkamara!
Kép: Lőrinci, 2009. április 26. Repce virágzás Lőrinci határában. Fotó: Ujvári Sándor
Az őszi káposztarepce vetésterülete 258 ezer hektár volt 2010 őszén, ami több 30 ezer hektárral kevesebb, mint a 2009 évben e növénnyel bevetett terület. 2010/2011-es gazdasági évben repceállományok állapota meglehetősen eltérő képet mutat. Az idén a tavalyinál is kisebb a jó, és nagyobb a rosszabb minősítést kapott táblák aránya, ráadásul az elmúlt év átlagához képest is nagy a lemaradás.
Az elmúlt évben igen nehéz feltételekkel, sokszor kritikus körülményekkel kellett a gazdáknak megbirkózni, hogy az őszi vetések a talajba kerületek. A mérhetetlenül csapadékos és hűvös időjárás (helyenként meghaladta az átlagos évi csapadékmennyiség kétszeresét) eredményeképpen az elővetemények betakarítása is tetemes csúszást szenvedett, ezért a magágykészítést és a vetést sem lehetett megfelelően elvégezni, sőt a rendkívüli csapadék mennyiség következtében a tervezett területet (285 ezer ha) sem sikerült bevetni és az sem volt ritka, hogy helyenként víz alá kerültek repcevetések is. Csírázáskor növényke nagyon nehezen tudott kikelni a sok esőtől „bebetonozott” földből, ahol pedig sikeres volt a kelés arra jöttek a szomszéd árvakelésről a kártevők, amelyek meglehetősen megtizedelték a kelő tábla növény állományát. Összességében nem volt ígéretes már ősszel sem a repce helyzete – állapítja meg elemzésében a Magyar Agrárkamara.
A sok csapadék nem kizárólag a vetésterületre, hanem a talaj tápanyag tőkéjére is nagymértékben csökkentőleg hatott. Így tápanyagok egy része kimosódott, másik része pedig nehezen felvehetővé vált. A talajok jó részénél a tápanyag-szolgáltató képesség is csökkent, a tömörödés és a tápanyag-feltárást segítő mikroorganizmusok számának csökkenése következtében.
A rendkívüli csapadékmennyiség következtében a talajhatású gyomirtó szerek lemosódtak, ezért másodlagos gyomosodás alakult ki, ezekben az esetekben indokolt a tavaszi gyomirtás elvégzése. Fómás levélfoltok sajnos már az ősz folyamán felfedezhetőek voltak egyes fejletlen állományokban, mivel az őszi regulátoros-gombaölőszeres védekezéseket nem sok helyen végezték el az állományok fejletlensége miatt, így a tavasz folyamán eddig is és továbbra is ajánlott a gombabetegségek ellen, akár több részletben is védekezni.
Most viszont már kellene a csapadék, hogy oldalhajtásokat is ki tudják nevelni a növények. Amelyik tábla ebben részesül, annak még van esélye egy jobb hozamra. Természetesen még sok idő van a betakarításig, gondosan meg kell tervezni a lehető legbiztonságosabb és leggazdaságosabb betakarítási előkészületeket. Ennyi gondoskodás, odafigyelés után nem szabad a repcénket magára hagyni. Az eddig már beinvesztált nagyon sok pénz, energia, gondoskodás csak akkor térülhet meg, amennyiben minden technológiai elemet optimális időben, módon végzünk el.
Az idei repcetermés jövedelmezőségének tekintetében magas reményeket leginkább az egy bekezdéssel feljebb említett esetekben fűzhetünk. A kőolaj árának folyamatos emelkedésével párhuzamosan emelkedik a repce ára is! Érdemes kialakítani minden területen a legjobb repce technológiát, mert a magas felvásárlási árak mellett a legkisebb termésnövekedést kiváltó technológiai beavatkozás is könnyedén hoz profitot. A repcemag határidős ára (2011.04.26-i tőzsdei kereskedésben, de áruforgalom nélkül) augusztusi és szeptemberi lejáratra is 119 700 forint, míg tavaly ugyanezen időszakban az árak augusztusi lejáratra 74 700 forinton álltak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu