Tönkre tehet-e 10 ezer roma családot az EU?

Az unió dohányágazattal kapcsolatos tervezett intézkedései aláássák a roma integráció sikertörténetét – állítja a MADOSZ, melynek elnöke személyesen adta át javaslatait Dacian Ciolos uniós agrárbiztosnak.

GazdanetO. Horváth György2011. 05. 17. kedd2011. 05. 17.
Tönkre tehet-e 10 ezer roma családot az EU?

„Egyetlen EU-s jogszabályalkotásnak sem szabad tönkretennie a mélyszegénység visszaszorítását segítő, sikeres szociális integrációs programokat” – állítja Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke. Az uniós termelők véleményét tükröző levelét Bényei hétfőn személyesen nyújtotta át Dacian Cioloş mezőgazdasági biztosnak Brüsszelben – olvasható a szervezet Szabad Föld Online-nak eljuttatott közleményében.

Bényei Illés, a 20 000 dohánytermesztőt képviselő MADOSZ elnöke Dacian Cioloşnak címzett levelében rámutatott arra, hogy a CAP Reform és a mélyszegénység problémáját megoldani hivatott Európai Uniós Roma Keretstratégia egymástól elválaszthatatlan egységet alkotnak. Mint az a levélből kiderül, a dohánytermelők bíznak benne, hogy az Európai Unió Roma Stratégiája – amelynek része a legszegényebb régiókat bemutató mélyszegénységi krízistérkép – a közeljövő sikertörténete lehet. Úgy vélik azonban, hogy kezdeményezését ki kellene egészíteni egy olyan térképpel, amely a mélyszegénység csökkentéséhez hozzájáruló legsikeresebb programokat is mutatja. Az elnök szerint a „pozitív példák térképével” biztosítanák, hogy az új jogszabályok elfogadása során nem fogják figyelmen kívül hagyni azokat a lehetséges hatásokat, amik befolyásolhatják a mélyszegénységben élők sorsát, másrészt a már megvalósult modellekből erőt is lehetne meríteni a tervezett projektekhez.

 

„Ilyen pozitív példa a dohánytermesztés is, amely mintegy 300 000 embernek nyújt megélhetést az Európai Unió egyes legelmaradottabb részein, beleértve 10 000 Észak-Magyarországon élő roma családot is, ahol a dohánytermesztésen kívül gyakran nem létezik más megélhetési forrás” – mondta Bényei Illés. A szövetség tapasztalatai szerint a dohánytermeléssel foglalkozó régiókban nemcsak a megélhetési gondok szűnnek meg, de a hátrányos helyzetű emberek társadalmi kirekesztése is. „A kelet-magyarországi dohányföldeken kialakuló helyzet az integráció egyik sikertörténete lehet, és roma családok ezrei számára a szegénységből való kiutat jelentheti” – tette hozzá.

Ezeknek a pozitív példáknak a figyelembe vétele különös jelentőséggel bír a közeljövőben felülvizsgálatra kerülő Európai Uniós Dohánytermék Direktíva kapcsán is, amely kiemelten kívánja kezelni a dohánytermékekben felhasználható adalékanyagok kérdését, ezen belül különösképpen a Burley és az Oriental dohányfajta csoportot. Az intézkedés gyakorlatilag ellehetetlenítené a dohányváltozatok használatát a hagyományos kevert cigarettákban, drámai hatást kifejtve ezzel azokra a termelőkre, akik a dohánytermesztésből élnek. A Cioloş biztosnak írt levelének befejezéseként Bényei felszólította az Európai Bizottságot, hogy a törvényalkotási folyamatok során fordítsanak különös figyelmet azokra az ágazatokra, amelyek hozzájárulnak a kilátástalan helyzetben élő EU állampolgárok biztos megélhetéséhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek