Árháború aratás előtt

Az jár el okosan, aki terménye felére, harmadára most köt előzetes adásvételi szerződést, s a többi termény értékesítéséről az aratás utáni helyzetben dönt. Nincs ugyanis szakértő, aki meg tudná mondani, hogy később mennyi lesz a búza ára. Egymásnak szögesen ellentmondó hírek érkeznek a világ gabonapiacairól.

GazdanetO. Horváth György2011. 06. 11. szombat2011. 06. 11.

Kép: búza aratás betakarítás kombájn gabona liszt mezőgazdaság föld 2009 07 21 Fotó: Kállai Márton

Árháború aratás előtt
búza aratás betakarítás kombájn gabona liszt mezőgazdaság föld 2009 07 21 Fotó: Kállai Márton

Komoly problémát okoz a termelőknek, hogy nap mint nap egymásnak ellentmondó hírek érkeznek a gabona árának várható alakulásáról. Gazdálkodó legyen a talpán, aki okos tud lenni – így aratáshoz közelítve – a mai helyzetben. Szakértők szerint azok járnak el jól, akik most előre lekötik a terményük felét, harmadát a ma elérhető árakon, majd az aratást követő helyzetet ismerve döntenek megmaradt terményük sorsáról.

Mert hír akad garmadával. Rögtön itt a nemzetközi és hazai piacot egyaránt leginkább befolyásoló bejelentés: Putyin orosz elnök a minap bejelentette, hogy július első napjától ismét szabadon exportálhatnak orosz gabonát a kereskedők. Ez a döntés – mivel Moszkva a világ harmadik legnagyobb búzaexportőre – egy pillanat alatt levitte az árakat, két hét, s a magyar tőzsdei jegyzések is estek 10 ezer forintot, így a múlt hét végére tonnánként 55 ezer forintra csökkent az ár. Aztán a hét elején ismét drágulás volt tapasztalható, kedden már 57 ezer forint felett kötöttek üzletet a felek, s hasonló hullámzás tapasztalható a párizsi és chicagói tőzsdéken is. Mert szakértők nem tartják elképzelhetetlennek, hogy az orosz búza nem Európába, a Földközi-tenger térségébe indul útnak, hanem a száz éve nem látott aszállyal küzdő Kínába.

Az európai időjárás is számít: a nagytermelőknél – Franciaország, Németország, Anglia – eddig aszály volt, mely miatt számottevő terméscsökkenés várható. Nálunk és térségünkben jobb a helyzet, sőt egyenesen ideális az időjárás, csakhogy a magyar búzatermő terület évtizedek óta nem volt ilyen kicsi. Így a 850 ezer hektár és a várható közepes termés miatt jó, ha 3-3,4 millió tonna búza megterem itthon. A minőségről még nem lehet képet alkotni.

Bejátszik az árak alakulásába a rekordmennyiségben vetett kukorica és az olajosnövények piaca is. Ha kukoricából rekordtermés lesz, akkor az lejjebb nyomhatja a búzaárakat, de csak nyár végén, kora ősszel lesz erről képe a termelőknek, kereskedőknek. A német repcetermés az aszály miatt kicsi lesz, a magyar közepes eredményt hozhat, de a németek felvásárolhatják. Ez növeli az árat. Ugyanakkor a magyar napraforgó-termesztés az esők miatt szép kilátásokkal kecsegtet, ami jó termést és alacsony árakat hozhat. Feltéve, ha a repce ára nem szívja magával a napraforgóét. Hogy így lesz-e? – megint csak nyár végére kapunk választ.

 



Növeli az árakat a fokozódó kereslet: az unió és benne hazánk tartalékkészletei minimálisra csökkentek. Nem tudni, hogy az EU aszállyal sújtott területei mennyi és milyen minőségű búzára tartanak igényt. Ha több javító búzát importálnának, akkor megvan a veszélye annak, hogy megveszik a magyar termés javát, ami árfelhajtó, s relatív hiányképző hatással lesz. Ráadásul a magyar kép is igen vegyes: ahol sokáig belvíz alatt volt a terület, ott kevés búzát vetettek, s emiatt jobb lehetne az ár. Ehhez hasonló helyzet alakulhat ki az aszályos szolnoki vagy somogyi területeken.

Így aztán kitört a hazai gabonaár-háború. A kereskedők inkább a jobb termésről szóló híreket hangsúlyozzák és megpróbálják lefelé nyomi az árakat. Az agrárlobbisták, termelői szervezetek pedig inkább a kisebb hozamok valószínűségét hangsúlyozzák 4-5 héttel az aratás kezdete előtt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek