Búzaárháború indult az aratás előtt

Kitört az aratás előtti búzaárháború, a gazdák szerint a kereskedők már nyomnák lefelé az árat azzal, hogy elterjesztik a hírét: jó a termés külföldön, jön az import. Most éppen Oroszországból.

Gazdanet2011. 06. 03. péntek2011. 06. 03.

Kép: Buza, aratas, mezogazdasag 2005.07.19. foto: Nemeth Andras Peter

Búzaárháború indult az aratás előtt
Buza, aratas, mezogazdasag 2005.07.19. foto: Nemeth Andras Peter

Putyin elnök állítólag engedélyezte az orosz gabona kivitelét július elsejétől, egyesek szerint ettől búzadömping várható a magyar piacon is.
– Évente előáll ez a lobbi valamilyen akcióval, azért, hogy ilyen tájt, aratás előtt minél lejjebb nyomja a búza árát – nyilatkozta a sonline.hu-nak Kersák György, a Siófok-térségi gazdakör elnöke. – Ez a kereskedők érdeke, nem másé, hiszen a kenyér még soha sem lett olcsóbb attól, hogy lejjebb ment a búza ára. A termelő előállítási költségei egyre drágulnak és a fogyasztó sem érzi a boltban az áringadozást, csak az emelést, ha drágul a liszt. A köztes szereplők járnak tehát jól.

Forrás József többek között Balatonszabadiban gazdálkodik. Azt mondja, az a néhány helyi zápor kevés volt a búzának az elmúlt hetekben, idén az aszály miatt várható gyenge termés. – Túltermelés, bőség? Csak a piacot manipulálják ezekkel az álhírekkel – véli a gazda. – A vetéskor is problémák voltak, akkor meg a talajvíz miatt tudott sok helyen későn a földbe kerülni. Most a kevés eső miatt tonnaszám megy visszafelé a termés. Hallani, hogy Romániában is bokán fölül ér csak a búza és Kínában is aszály van.

Valóban kitört az árháború, jegyzi meg Mészáros József, a somogyi Agrárkamara titkára, de hozzáteszi, hogy ezen nem lepődött meg. – A betakarításkor cseng majd le – bocsátja előre. – Külföldről jelentős export várható, ezzel riogatják azokat a termelőket, akik nem tudják tárolni a termést, akiknek azonnal meg kell szabadulni tőle. Az lehet csak biztonságban, aki termeltetési szerződést kötött jó előre. Akinek azonban most kell vevőt keresni, annak az idegek harca következik.
A kamarai titkár arra is felhívta a figyelmet: néhány éve még 1,2 millió hektáron termett búza az országban, ma már csak 900 ezer hektár a termésterület és az önköltséget se nagyon fedezi az ára. Szégyenszemre lassan oda jutunk – így Mészáros –, hogy búza-importra kényszerülünk. Ebben pedig – jegyzi meg – a piac minden szereplőjének megvan a maga felelőssége.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek