Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kevesebbet fizet a világ a búzáért: a meghatározó párizsi gabonatőzsdén jelentősen, 187,5 euróra – körülbelül 50 300 forintra – esett egy tonna búza ára. Mi a helyzet az idei búzaterméssel a nagyvilágban? Körképünk a pillanatnyi helyzetet vázolja.
Oroszországban Vlagyimir Putyin miniszterelnök már egy hónapja bejelentette, hogy július elsejével visszavonja a tavaly nyáron elrendelt gabonaexport-tilalmat. A 2010-es példátlan aszály és az emlékezetes, hatalmas területeket beborító tűzvész miatt a 2009-es termésnél 37 százalékkal kevesebb gabonát arattak az oroszok – mindössze 61 millió tonnát tett ki 2010-ben a termés az egy évvel korábbi 97 millió tonnával szemben. A terméskiesés miatt az orosz kormány mindenekelőtt a 80 millió tonnás belföldi keresletet biztosította. Oroszország a világ harmadik legnagyobb gabonatermelője és egyben gabonaexportőre, így a tilalom jelentősen megemelte a búza tőzsdei árát. Idén az orosz termés elérheti a 85-90 millió tonnát.
Ukrajnában az ottani mezőgazdasági tárca szerint idén több mint 50 millió tonna gabonát takarítanak majd be, lényegesen többet a tavalyi 39,2 millió tonnánál. Az ország éves gabonafogyasztása közel 26 millió tonna. Tavaly októberben a világ egyik legnagyobb gabonaexportőrének számító Ukrajna kvótát rendelt el a gabona kivitelére, amit többszöri módosítás után július 1-jéig meghosszabbított.
Az Európai Unióban a búzatermés várhatóan 3,5 százalékkal fog nőni idén. Brüsszeli elemzők szerint a tavalyi 127,1 millió tonnáról 131,4 millióra fog emelkedni a betakarítás, annak ellenére, hogy tavasszal nagy aszály volt a kontinens nyugati felében. Franciaországban – amely a legnagyobb EU-s búzatermesztő – 35 millió tonna körüli termésre számítanak. Németország 24,4 millió, az Egyesült Királyság pedig 15,5 millió tonna búza betakarítását jelzi előre.
De a távolabbi országok termése is befolyásolja a búza árát. Az Egyesült Államokban korábban a száraz tél aggodalmakat ébresztett, melyek szerint az amerikai termés károkat szenvedhetett volna. A búza azonban sokkal jobb állapotban van a vártnál, a táblákon az átlagosnál nem kisebb mennyiséget takarítanak be. Az USA a világ legnagyobb búzaexportőre, ezért az ottani termés meghatározó a világpiaci árra. Ausztráliában, a világ negyedik legnagyobb búzaexportőr országában is bő termést jeleznek előre: a kontinensországban akár 26,2 millió tonnát is betakaríthatnak a 2011–12-es szezonban – ez 7,8 százalékkal több, mint a korábbi becslés. Egy másik fontos szereplő, Kazahsztán idei termése az elemzők szerint 14,5 millió tonnára nőhet a tavalyi 9,7 millió tonnáról. A kivitelt 7 millió tonnára becsülik, ami 2 millióval nagyobb a 2010-es exportnál. Kazahsztán a világ legnagyobb lisztexportőre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu