Figyelem, igen rövid a határidő!

Alig több, mint egy hetük maradt azoknak a magyar zöldségtermelőknek, akiknek kárt okozott a német hasmenésjárványt követő fogyasztáscsökkenés. Június 30-ig jelentkezhetnek kárenyhítésér a magyar Mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatalnál támogatási kérelmükkel.

GazdanetO. Horváth György2011. 06. 21. kedd2011. 06. 21.

Kép: Szentes, 2011. február 25. Paradicsom ültetvény a Szentesi Árpád Zrt. új üvegházában. Fotó: Ujvári Sándor

Figyelem, igen rövid a határidő!
Szentes, 2011. február 25. Paradicsom ültetvény a Szentesi Árpád Zrt. új üvegházában. Fotó: Ujvári Sándor

Mától hatályos az a minisztériumi rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a német járvány miatt nehéz helyzetbe került gazdák minél hamarabb hozzájussanak a kártalanításhoz. Június 30-ig kell jelentkezni a gazdáknak az MVH-nál és a támogatási kérelmeket július 11-ig nyújthatják be. Az unió előírásai szerint a kifizetések augusztusban kezdődhetnek el és október 15-ig tartanak.

Az unió azokat a gazdákat kompenzálja, akik a németországi járvány okozta pánik miatt nem tudták eladni a zöldségeiket. A döntés a gazdák lehető legszélesebb körét érinti, az őstermelőket is. Az Európai Bizottság 210 millió eurós kártérítést szavazott meg erre a célra.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) azonnal megkezdi a kifizetések előkészítését. A kártérítés mértéke a 2007-2010 közötti átlagos zöldségértékesítési árak 50 százaléka lesz, mivel az árak ma a korábbiaknál alacsonyabbak. A TÉSZ-ek (Termelői és Értékesítési Szervezetek) tagjai, Operatív Programjuk révén, akár 70%-os kárenyhítést is elérhetnek.

A támogatásból a május 26 - június 30. közötti időszakra vonatkozó kárenyhítési igényeket fogják kielégíteni. A kártalanítást kiterjesztették az uborkán, a paradicsomon, és a salátán kívül a cukkínire és külön magyar közbenjárásra, a paprikára is. Azok a termelők, akiknek eladhatatlan készleteik vannak, június 30-ig jelentkezhetnek a termelői szervezeteken keresztül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál. Így az adminisztrációs teendőket a termelői szervezetek végzik el.

Abban az esetben, ha egy adott területen nincs termelői szervezet, amellyel a szükséges szerződést meg lehetne kötni, illetve amely az adminisztrációt átvállalná, akkor a gazdálkodó közvetlenül az MVH-hoz is bejelentheti igényét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek