Nem add meg magad, védekezz!

Évente több tízmilliárd forint kárt okoz a természet. Tavaly 150, az idén megint 30 milliárd az agrárium kiesése, de a biztosítók is ráfizetnek. Mit lehet tenni az elemek ellen?

GazdanetValló László2011. 06. 17. péntek2011. 06. 17.
Nem add meg magad, védekezz!

Fagykár, hasmenést okozó járvány, orosz behozatali tilalom, viharkár és jégeső okoz bizonytalanságot a hazai zöldség- és gyümölcstermesztésben. Mindezek ellenére kisebb árakra számíthatunk e szezonban.

Kész a leltár: a késő tavaszi fagyok 40 százalékos terméskiesést idéztek elő a gyümölcságazatban – nyilatkozta a Szabad Földnek Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke. Ami annyit tesz, hogy a lehetséges 520-550 ezer tonna helyett csak 300-400 ezer tonna közötti termést tudunk betakarítani. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal adatai szerint 30 milliárd forint a kár a mezőgazdaságban, ennek egy része a kertészeti ágazatot sújtó kiesés.

A legnagyobb pusztítást az almaültetvények szenvedték el, majd a dió következik a sorban. Viszonylag nagy kár érte a körtét, jelentős a meggy, illetve más csonthéjasok (cseresznye, őszi- és kajszibarack) kiesése is. A szakmaközi szervezet képviselői a vidékfejlesztési minisztérium szakembereivel közösen keresik a megoldást a kártalanításra, az ápolási munkák megtérítésére.

Ennek részletei még nem ismertek, de annyit már leszögezett Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár, hogy a károk nagyjából 40 százalékát próbálják megtéríteni.

Mivel az utóbbi években rendszeresen belefutunk ilyen időjárási szélsőségekbe, komolyan el kellene gondolkodni azon, milyen óvó-védő technikákat lehetne alkalmazni a teljes magyar zöldség- és gyümölcstermesztés védelme érdekében – hívta föl a figyelmet az elnök. Ez az igen bonyolult jogszabályi környezet megváltoztatását és ésszerűsítését éppúgy érinti, mint az egyes technikák használatát. Ez utóbbiak része például a fóliás termesztés fölfuttatása, a jégvédő hálók általános alkalmazása vagy a legújabb, igen hatékony módszer, a repülőgépes jégeső-elhárítás, ami a termesztők, az agrártárca, a meteorológiai szolgálat és a honvédség összehangolt munkáját feltételezi.

Ami a zöldségtermesztést illeti, ott kevesebb a kiesés, különösen, ha azt vesszük, hogy tavaly, a pusztítóan csapadékos időjárás miatt 500 ezer tonnával kevesebb zöldség termett a lehetségesnél – mondta az elnök. Ma 1,9-2 millió tonnás termésre számíthatunk, ami az utóbbi tíz év átlagához képest igen jónak mondható. Elvileg a másodtermesztés tovább növelheti a megtermelt mennyiséget, ennek azonban inkább csak kiskerti-háztartási, illetve helyi piaci szinten van jelentősége.

A nagy piacokat sokkal inkább olyan tényezők befolyásolják, mint a Németországból kiinduló, a zöldségfogyasztáshoz köthető hasmenésjárvány (ami időközben átterjedt másik 12 országra is), illetve az ennek kapcsán életbe léptetett orosz zöldségbehozatali tilalom, ami Mártonffy Béla szerint meg fogja bolygatni a piacot. Emiatt hatalmas zöldségtételek fognak bolyongani az unióban, amelyek közül a kereskedők természetesen a legolcsóbbat választják. Ami jó lehet a fogyasztónak – azaz érdemes lehet befőzni az idén –, kevésbé jó a termesztőnek. Az áruházláncok a nemzetközi piacon vásárolt olcsó dömpingáruval fognak előállni, háttérbe szorítva a magyar termékeket. A szakmaközi szervezet elnöke már most figyelmeztet: a hazai áruk preferálásával, illetve akciós programok indításával kell pártolni a magyar zöldséget-gyümölcsöt, és egyúttal megvédeni a hazai termesztőket a kiszolgáltatottságtól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek