Vizsgálatot rendelt el Fazekas!

Természetkárosítás gyanúja miatt két ügyben rendelt el azonnali és sürgős vizsgálatot Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.

GazdanetO. Horváth György2011. 06. 17. péntek2011. 06. 17.
Vizsgálatot rendelt el Fazekas!

Május végén a Balatonfenyves melletti különösen védett madárrezervátum vízszintje kritikus szintre csökkent. A vízszintcsökkenéssel súlyosan veszélybe került a láp madár- és állatvilága, amely akár az értékes élőhely megszűnését jelentheti. Mindez akkor történt, amikor éppen június 1-től a területet - az úgynevezett ramsári egyezmény alapján - különösen védett nemzetközi vadvízi élőhelynek minősítették. Információk szerint a terület hasznosítására  a korábbi években 99 évre szóló haszonbérleti szerződést kötöttek a Hubertus Agráripari Bt.-vel, és a cég évente hektáronként 10 forintot fizet a Nagyberek-Fehérvizért.

A vízjogi engedély azonnali felfüggesztését rendelték el a balatoni Nagyberek természetvédelmi területén. Az ingoványt a gyanú szerint a terület bérlője csapolta le, valószínűleg azért, hogy azt vadászhatóvá tegye. Először ott megfigyeléseket végző madarászok észlelték május végén, hogy a különösen védett vízimadár-rezervátum vízszintje kritikus szintre csökkent.

Balogh László, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) vezetője szerdán az MTI-nek elmondta, saját természetvédelmi őreik is jelezték, hogy a Balaton vízgyűjtőjén található, mintegy 1900 hektárnyi, Fehérvíz nevű védett lápon a korábban mintegy másfél méteres vízszint a felére apadt, s ezzel sok fokozottan védett madár fészke megközelíthetővé vált a környékbeli területen élő nagyvad fajok, elsősorban a tojások, fiókák tizedelésével jelentős károkat okozó vaddisznók számára is, s így ők is könnyebben vadászhatóvá válnak.

A nagybereki Fehérvíz annyira értékes vízimadár-rezervátum, hogy június elseje óta a nemzetközi jelentőségű természetes vizekről szóló „ramsári egyezmény” jegyzékébe is bekerült, s emiatt a korábbinál is fokozottabb figyelmet érdemel.
Balogh László szerint a felfüggesztett, több mint tíz évre szóló vízjogi engedélyt vissza lehet és kell vonni a fokozottan védett madarak miatt, továbbá a ramsari egyezményre hivatkozva is, amelyek révén új szempontok merültek fel az engedélyeztetési eljárásban. Idén tavasszal például újabb ilyen madárfaj, a batla telepedett meg Fehérvíz területén.

Mivel a vízitársulat ellenállása miatt nem volt egyszerű érvényt szerezni a felfüggesztő határozatnak, és a zsilip lezárásának sem, a természetőrök fokozottan ellenőrzik a jövőben a fehérvízi vízeresztő zsilipet - tette hozzá az igazgató.
A batla (Plegadis falcinellus) az íbiszfélék családjába, a gólyaalakúak rendjébe tartozik, Magyarországon a közelmúltban a Gemencben és a Hortobágyon figyelték meg, április elején érkezik és szeptemberben távozik. Immár a balatoni Nagyberekben is megtelepedett – eszmei értéke példányonként 250 ezer forint.

A másik súlyos természetkárosítás a Biharugrai Halastavaknál történt. Az ország egyik legértékesebb vizes élőhelyét évekkel ezelőtt privatizálták. Az egykor halakban, madarakban gazdag terület mára szinte teljesen elhanyagolttá, kietlenné vált a felelőtlen új gazdák nemtörődömsége miatt. Az elrendelt vizsgálatoktól Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter megalapozott, gyors eredményeket vár.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek