Dohány: kiváló a minőség a kánikula miatt

A hazai dohányágazat fennmaradásához elengedhetetlen a termelés jövedelmezőségének, biztonságának és kiszámíthatóságának hosszabb távú megteremtése - jelentette ki Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (MADOSZ) elnöke egy szakmai napon a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Ófehértón.

Gazdanet2011. 08. 28. vasárnap2011. 08. 28.
Dohány: kiváló a minőség a kánikula miatt

Az elmúlt két évben mintegy ezer hektárral, 4.700 hektárra csökkent a dohánytermő területek nagysága Magyarországon. Ennek oka, hogy egyes termelők az alacsony jövedelmezőség miatt felhagytak a termesztéssel - ismertette Bényei Illés. Közlése szerint a gépesítés technológiája elavult, a termelők helyenként negyven éves szárítóberendezésekkel kénytelenek dolgozni, amelyek a nyugati, modernebb gépekhez képest ötven százalékkal több energiát fogyasztanak. A termelés gazdaságosabbá tételéhez elengedhetetlen új szárítóberendezések vásárlása, ezek beszerzéséhez azonban támogatást kell kapniuk a gazdáknak - tette hozzá.

Bényei Illés a jövedelmezőség kapcsán emlékeztetett arra is, hogy a termelői árbevételek húsz százalékban a felvásárlási árból, nyolcvan százalékban a nemzeti és uniós támogatásból áll össze. Bár a támogatás az uniós KAP-reform miatt tavalytól már nem köthető a termeléshez, a kormányzat segítségével Európában egyedül Magyarországon sikerült a szerkezetátalakítási program révén a korábbinál szerényebb támogatást fenntartani a dohányágazat számára. A Vidékfejlesztési Minisztérium javaslatára idén újabb kérvényt nyújtott be a kormány az Európai Bizottsághoz, melyben jelezte a rendszer időbeli kiterjesztésének szükségességét. Amennyiben a támogatás középtávon, azaz 2014 és 2020 között megmarad és lesz lehetőség a géptámogatások igénybevételére, valamint a szárítók cseréjére, akkor a termelők megvalósítják majd ezeket a fejlesztéseket - hangsúlyozta az MTI szerint Bényei Illés.

A MADOSZ elnöke a termelés biztonságát zavaró dologként említette az EU dohánytermék irányelvének túlzó adalékanyag-szabályozási kérdését. Az adalékanyagok teljes tiltása azt eredményezné, hogy visszaesne a kereslet a Magyarországon elsődleges Burley fajtájú dohányból, amely több ezer család megélhetését veszélyeztetné – mondta.

Mint Bényei Illés fogalmazott, a Burley dohányt kisebb területen termelő, elsősorban idősebb gazdáknak nincs lehetőségük más dohányfajták termesztésére átállni, mivel még a kisebb szárítóberendezések cseréjéhez sem tudják előteremteni az ehhez szükséges 12-13 millió forintot.

Az Észak-alföldi régióban, ezen belül Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található a hazai dohánytermő területek 89 százaléka. Az ágazat országosan mintegy 25 ezer embernek ad munkát: a foglalkoztatottak mintegy 70 százaléka nő, 93 százalékuk nem rendelkezik szakképzettséggel, több mint fele pedig roma származású.

Bényei Illés az MTI kérdésére elmondta: Szabolcsban feléhez közelít a dohány betakarítása. A rendkívüli meleg időjárás miatt felgyorsult a dohány érésének folyamata, a szárítókapacitások száz százalékosan kihasználtak. A MADOSZ elnökének becslése szerint az utóbbi évek legnagyobb mennyiségű és legjobb minőségű dohánytermése várható a megyében. (illusztráció: MTI)
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek